YÜZÜNÜZDEN ANLAŞILABİLECEK SAĞLIK PROBLEMLERİ…

UZMAN DOKTOR Ali AYDIN

UZMAN DOKTOR Ali AYDIN

E-Posta :

 Solgun dudaklar

Demir eksikliğinde solgun dudaklar görülür. Vücuduzun ihtiyacı olan demiri almak için kırmızı et, ıspanak, kuru fasulye ve balık tüketebilirsiniz. Bunun yanı sıra demir takviyesi alabilirsiniz.

Ağız kenarlarında çatlaklar

Çinko, demir ve B vitamini eksikliğinde ağız kenarında çatlaklar görülür. Yeterli miktarda protein de almıyor olabilirsiniz. Eksiklikliğinizi tamamlayacak en iyi kaynaklar arasında istiridye, kümes hayvanları, yumurta, somon, pazı ve midye yer alıyor. C vitamini demir ve çinkonun emilimini kolaylaştırdığı için önemli rol oynuyor. C vitaminini de dolmalık biber, brokoli, karnabahar, portakal ve erik gibi besinlerden alabilirsiniz.

Kırmızı kabuklu döküntüler

B7 vitamini(biyotin) eksikliğinde yüzünüzde kırmız kabuklu döküntü görülür. Vücudunuz karbonhidratlar, amino asitler ve yağları metabolize etmek, saç ve tırnaklarınızı güçlendirmek için biyotine ihtiyaç duyar. En iyi biyotin kaynağı organik yumurta sarısıdır.

Yanaklarda beyaz ve kırmızı akneye benzer şişlikler

Omega 3 yağ asidi, A ve D vitamini eksikliğinde yanaklarda beyaz ve kırmızı akneye benzeyen şişlikler görülür. Omega-3 alımınızı sardalya, ançuez ve somon tüketerek arttırabilirsiniz. A vitamini için yeşil yapraklı sebzeler, tatlı patates, havuç ve kırmızı dolmalık biber tüketebilirsiniz. D vitaminine ise güvenli bir şekilde güneş alarak ve süt, yoğurt, ciğer ve et tüketerek katkı sağlayabilirsiniz.

Gözlerde şişlik 

İyot eksikliğinde gözlerde şişlik görülür. İyot eksikliğinin diğer belirtileri ise cilt kuruluğu ve kilo almadır. Vücudumuz tiroit hormonları üretmek için iyota ihtiyaç duyar. İyot almanın en basit yolu iyotlu sofra tuzu tüketmektir. Diğer doğal iyot kaynakları arasında deniz sebzeleri ve tuzlu su balıkları vardır.

 

İzlenme: 660 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİYARBAKIR - HAVA DURUMU

DIYARBAKIR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ