‘KAR’ POLEMİĞİ…

GAZETECİ - Serhat BİÇER

GAZETECİ - Serhat BİÇER

E-Posta :

 Türkiye’nin her tarafında kara kış hüküm sürerken, bir hafta öncesine kadar Diyarbakır güllük gülistanlıktı. Resmen yalancı baharı yaşayan Diyarbakır’da,  park ve bahçeler başta çocuklar olmak üzere vatandaşların akınına uğruyordu.

Bu yalancı bahar havası kısa bir süre önce sona erdi ve tabiri caiz ise kara kış bir geldi, pir geldi. İl genelinde etkili olan yoğun kar yağışı günlük yaşamı resmen altüst etti. Vatandaşlar gibi kurumlarında hazırlıksız yakalandığı kar yağışı, polemik konusu dahi oldu.

Diyarbakırlılar,  başta Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi olmak üzere tüm belediyeleri ve Karayollarını yetersiz kalmakla suçlarken, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ise yaptığı açıklamada ile çalışmalarını övdü ki, belediyenin yaptığı açıklama üzerene polemik daha da büyüdü.

Öncelikle Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin, yaptığı açıklamaya bir bakalım. ‘Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla’nın talimatıyla oluşturulan kriz masasının koordine ettiği karla mücadele ve yol açma çalışmalarında, Büyükşehir Belediyesi’ne ait ana arterlerde ve kırsal mahallelerde gece vardiyalı iki ekip, farklı türlerde 83 iş makinesi ve 285 personel görev aldı. Büyükşehir Belediyesi ekipleri, kent merkezinde 262 kilometre, 13 ilçenin 912 mahallesinde ise 5 bin 650 kilometre olmak üzere toplam 5 bin 912 kilometre yol ağında karla mücadele çalışmalarına aralıksız bir şekilde sürdürdü.’

Bu açıklamanın üzerine gerek telefonlarla, gerek maillerle, gerekse cadde ve sokaklarda kulak misafiri olduğumuz Diyarbakırlılar, ‘bu kadar çalışma yapıldıysa biz neden onca sıkıntıyı yaşadık. Bırakın ara arterleri, kentin en önemli ana arterleri bile resmen buz pistine dönüştü. Yayalar zaten yürümekte zorlandı. Onlarca maddi hasarlı trafik kazası yaşandı. Diyarbakır merkezi böyle ise diğer ilçe, köy, mezrada durum nasıldır Allah bilir’ diye veryansın etti.

Diyarbakır’da günler sonra güneş yüzünü gösterdi ve kar polemiği bir daha ki sefere kadar gündemden düştü. Ama bu önümüzdeki dönem için iyi bir imtihanı oldu. Yetkili-yetkisiz herkes bu tablodan üzerine düşeni almalı ve ona göre tedbiri elden bırakmamalı.

Ha bu arada karın tadını çıkaranlarda oldu. Okulların tatil olmasına denk düşen kar yağışı, özellikle öğrencilerin en büyük eğlencesi oldu. Bir başka güzel yanı ise barajların dolmasına ve kuraklık riskinin azalmasına sebep olmasıdır.

İzlenme: 611 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR