KÜRTLERİN BİRLİK ARAYIŞLARI…

GAZETECİ - Ferat MEHMETOĞLU

GAZETECİ - Ferat MEHMETOĞLU

E-Posta : yaziyorum@ferat.net

 HDP’nin Güney Kürdistan’da yaptığı resmi ziyaretlerin büyük bir önem taşıdığını belirtmek isterim. Hatta bu ziyaretlerin gecikmiş bir durum olduğunu da belirtmekte fayda var.  Zira bilindiği gibi Güney ve Kuzey Kürdistan arasında bazı siyasi nedenlerden dolayı ciddi kopukluklar yaşanmıştı. Ve bu kopukluklar her geçen gün artış göstermekteydi. Tam da böylesi bir zamanda HDP’nin bu adımı oldukça olumlu bir gelişmedir.

 

Siyasi parti ve oluşum farkı gözetmeden yapılan bu siyasi görüşmeler elbette Kürt halkının geleceği için büyük önem taşımakla birlikte, yaşanılan süreçte Kürt birliğinin yakalanmaya çalışılması da ayrıca bir önem arz etmektedir. Kürtler başta dört parça Kürdistan’da olduğu gibi tüm dünyaya yayılan Kürtlerin de en büyük özlemi siyasi duruşa bakılmaksızın birlik ruhunun yakalanmasıdır. Bu yönde siyasi partilere çok büyük görevler düşse bile ne yazık ki şuana kadar bu birlik ruhu yakalanmış değildi. İşin açıkçası henüz tam anlamıyla bu birlik ruhunun yakalandığından bahsetmek için erken ama en azından başlangıç diyebiliriz.

 

Bu görüşmelerin olduğu zaman diliminde Kerkük’te ve Avrupa’da farklı alanlarda kongreler de yapılıyordu. Kerkük’te KNK’nin yapmış olduğu kongre oldukça önemliydi ve bir başlangıç için ciddi bir adımdı. Avrupa’da PYD’nin düzenlediği kongre de bir o kadar ilgi çekici ve önem taşıyordu. Yani artık Kürtlerin haklı taleplerine cevap olabilecek bir siyaset geliştirmenin sinyalleri veriliyordu. Uzun zamandır dört parça Kürdistan’da ne yazık ki yerel siyasetler halka çözüm olamıyor ve hatta siyaset halkın gerisinde kalıyordu. Özellikle Kuzey bu konuda çok büyük sancılar yaşamakta. Halk siyasetçilerin doğru adım atamamasından dolayı kırıldı ve ne yapacağını bilemez duruma geldi. Bu kırılma beraberinde durulma da getirdi elbette.

 

 

Yaşanılan son olayları da dikkate aldığımızda özellikle Kuzey’de siyasetin neredeyse halka hiç cevap veremeyecek duruma gelmesi kaygı vericiydi. Baskı ve gözaltılara maruz kalan halk demokratik iradesinden de olunca tepkisini nasıl vereceğini bilemedi. Yok sayılan iradenin, bir bir devam eden gözaltı ve tutuklama furyasının halk arasında ciddi kırılmalara neden olduğu biliniyor. En büyük kırılmanın siyasetsizliğin olduğu vurgulanması da boşa değildir. Halk kazanımlarının böylesi siyasetsizliklerle yok olmasını veya yok sayılmasını anlamlandıramıyordu. Bu nedenle HDP’nin bu siyasi atağı bir umut ışığı olmuştur. Kürtler hiçbir parçaca birbirinden uzak durmak istemiyor. Bu nedenle siyaset ne kadar farklı olsa da artık birlik ruhunun yakalanması ve bunun halk bazında da karşılığının olmasını istiyor.

İzlenme: 1382 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

DİYARBAKIR - HAVA DURUMU

DIYARBAKIR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ