VEKİL ADAYLARINA SEÇMENİN YAKLAŞIMI…

GAZETECİ - Faraç ÇOBANOĞLU

GAZETECİ - Faraç ÇOBANOĞLU

E-Posta :

 Seçimlerden kazançlı çıkmak için siyasi partilerin yaptığı en önemli çalışmalardan bir tanesi de, seçmen karşısına çıkardıkları milletvekili adaylarıdır. Siyasi partiler için adaylar ne kadar önemliyse, seçmenler için de bir o kadar önemlidir.  Hem temsiliyet, hem de partilerin seçim programlarının hayata geçirilmesi bakımından hayati bir konudur adaylar.

Her bölge için başvuru sürecinde, milletvekili olmak için temsil niteliğini ve siyasi donanımını kendinde görenler, dosya hazırlayarak siyaset arenasına adım atarlar. Başvuranlar arasından bir eliminasyon süreci sonunda ve son sözün parti genel merkezlerinin söylediği bir seçim yöntemiyle, il il listeler hazırlandıktan sonra yüksek seçim kuruluna verilir. Seçmenin de en çok merak ettiği konu budur. Acaba kimler listeye girmiştir diye uzunca bir süre siyasi değerlendirmeler ve kulisler yapılır.

Aday listeleri bir bakıma siyasi partilerin gelecekle ilgili politik misyonu ve vizyonunu göstermesi açısından önem arz eden bir konudur. Bana arkadaşını söyle senin kim olduğunu bileyim misali, bana milletvekili listeni açıkla senin nasıl siyasi bir parti olduğunu söyleyeyim anlayışı seçmene hakim olan bir olgudur. Öte yandan bu listeler seçmenin hayal kırıklığına uğramasına da çoğu zaman neden olmuş veya olmaktadır.

Türkiye 24 Haziran seçimleri geleceğine yön vereceği bir seçim öncesini yaşamaktadır. Her seçimde olduğu gibi bu seçimde de halk bir dizi sıkıntı ile sandığa gidecektir. Ama bir o kadar siyasi partiler de birçok sıkıntı ile seçmenin karşısına çıkacak, hazırlayacakları listelerle ve bu listelerde gösterdiği milletvekili adayları ile seçmenden oy isteyecektir. Bir bakıma boyunun ölçüsünü alacaktır siyasi partiler.

Doğu ve Güneydoğu’da oyların rengi hangi yönde olacaktır? Son yıllarda en çok merak edilen konuların başında bu gelmektedir. Fakat son seçimlerde bu bölgelerde yaşayan Kürtlerin çoğunluğu HDP’ye oy verir olması, artık bu konu merak olmaktan uzaklaştı. Ancak son iki yıldır bölgede yaşanan hendek-çukur siyaseti ile HDP önemli oranda aşındı. Bu nedenle tabanda yaşanan kafa karışıklığı ve umutsuzluk gerçeği ile bir seçmen oranı ortaya çıktı. Siyasi hesapların bu oran üzerine yapıldığı seçim atmosferinin duyumları arasındadır.

Ama en önemlisi hangi parti olursa olsun, seçmenin adayı tartıştığı, yeterliğinin olup olmayacağı konusunda bir sorgulamanın olduğunu söyleyebiliriz, kısmi de olsa. Daha açık bir ifadeyle bölgede etkin olan HDP ve AK Parti’nin hazırlayacakları aday listeleri seçmenin tartışma sürecinden geçeceği muhakkaktır.

Bu süreç bölgenin tamamında olabileceği dolayısıyla Mardin’de de işleneceğinin emareleri vardır. Seçmen şu aşamada aday listelerini bekliyor ve açıklandıktan sonra adayın yapısına bakacağı, buna bağlı olarak da bir değerlendirme yapacağı bir gerçektir. Seçmen aday listesini gördükten sonra beğenirse oy vereceği parti için etkin çalışacak, beğenmezse oyunu verebilir ancak etkin çalışmayabilir. Bu durum AK Parti için geçerlidir tabi ki.

HDP bu konuda biraz daha rahattır, çünkü seçmeni daha çok duygusal davranmaktadır. Nedenine bakmaksızın Selahattin Demirtaş ve birçok HDP’li vekilin tutuklu olması argümanı hem yeni adaylar, hem de parti yöneticileri tarafından kullanılacak ve bu durumun oy’a dönüşmesini sağlamaya çalışacaklardır. Burada adayların yapısal sorgulanmasının yapılmasının önüne geçilecektir. Bütün bunlara rağmen HDP’nin gösterdiği veya bu seçimde de göstereceği adaylar tartışılmış ve tartışılacaktır. Parti yöneticilerini rahatlatan durum, seçmenin olumsuzlukları dile getirmesine rağmen sandığa gittiğinde inandıkları bazı kutsallar nedeniyle her şeye rağmen reyini HDP’ye vermesidir.

Her ne olursa olsun, seçmenin önüne konulan değerlerin tartışmasını, sorgulamasını gerektiğine inanıyorum. Seçmenin tavrı netse zamanla oy verdiği parti de netleşmek zorunda kalır. O nedenle siyasi partileri sırtlayan daha doğrusu değiştiren ve dönüştüren bilinçli seçmenin ortaya koyduğu tavrın gereğidir. Zira siyasi partilerin yöneticileri seçmenin tepkisine ve sesine kulak verme mecburiyetini hisseder ve buna bağlı olarak yenileme sürecini başlatır. Ama sorgulamayan bir seçmenin oy verdiği siyasi parti önce donar daha sonra erimeyle yüz yüze kalır.

24 Haziran seçimlerinde ortaya çıkacak milletvekili listeleri siyasi partilerin yeniliğe açık olup olmadıklarının işaretlerini verecektir. Kendini yenileyen siyasal güçler kazanacaktır elbette, ama asıl 81 milyon insanın geleceğini kazanması önemlidir.

24 Haziran seçiminin ülkede yeni ufukların açmasını diliyoruz, bu kapsamda seçimin huzur ve sükûnet için tamamlanması ortak temennimizdir.

Saygıyla…

İzlenme: 84 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR