KIZILTEPE’DE KADINA HİZMETTE YILMAZ BİR ŞAHSİYET: ÖZLEM YILDIZ

GAZETECİ - Faraç ÇOBANOĞLU

GAZETECİ - Faraç ÇOBANOĞLU

E-Posta :

 Özlem Hanım ile 2012’de Kız Meslek Lisesi’nde tanışmıştım. İngilizce derslerine giriyordum, o da okula müdür olarak atanmıştı. Güler yüzlü özelliği ile idarede adaletli davranma hassasiyetine sahip olacağını gösterir gibiydi.

Birkaç gün sonra değerli dostum Gökhan Yıldız ile onun odasında karşılaştık. Gökhan Beyin eşi olduğunu o zaman öğrendim.

Gökhan Yıldız, Şerif Yıldız Beyin oğlu, ama en önemlisi halk arasında Şêx Namet olarak tanınan Nimet Yıldız’ın torunudur. Özlem Hanım, Kızıltepe’de sevilen ve kadirşinas olarak bilinen bir aileye gelin olmuştu. Soyadı Yılmaz olan Özlem Hanım artık Kızıltepe’de YILDIZ olmuştu.

Denizlili olan Özlem Hanım, Kızıltepe onun ilk görev yeriydi, burada Gökhan Beyle tanışmış, birbirlerini sevmişler ve bu süreç onları evliliğe götürmüş. Tabi ki şimdi mutlu bir aile ve bu anlamda örnektirler. Biz de kendilerine ömür boyu mutluluklar diliyoruz.

Bizi toplum olarak ilgilendiren Özlem Hanım’ın eğitimciliğinin yanı sıra şu sıralarda Kızıltepe’de kadına hizmet alanında sorumluluk alması, çalışıyor ve çalışkan olması. Daha önemlisi halka kadına hizmet etme ve bu anlamda projeler üretip hayata geçirmesi meslek olarak eğitimciliğinin önüne geçmiş olması. Belki bu süreç onu ileride farklı bir kulvara taşır. Son yaptığı çalışmalarla halka karışması deyimiyle “keyif verici” bir pozisyona sokması onu daha da mutlu etmektedir.

Özlem Hanım, kadının ontolojik değerinden gelen üretme, yeniden üretme ve biçimlendirme yeteneklerini meslek alanı olan eğitime uyarlaması konusunda bir kişiliğe sahiptir. Bu tespiti hayat geçirdiği ve geçirmeye çalıştığı kadına yönelik çalışmalarına bakarak ortaya atabiliyoruz.

Mesleki hayatının 18. Yılında Kızıltepe Belediyesinin çatısı altında kurulmuş olan Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü sorumluluğuyla son üç aydır yaptığı çalışmalar onun, taraflı-tarafsız çevreler tarafından takdir edilmesine yol açmıştır.  Hali hazırda üç kadın merkezinin sorumluluğunu üstlenmiş olan Özlem Hanımın, önümüzdeki süreçte yeni kadın merkezlerinin açılmasıyla görev kapsamı genişleyecek ve çalışma hacmi daha da büyüyecek. Elbette bu durum onun için zorlu olacak, ama bu alanda başarılı olacağı şüphesiz. Zira, Kaymakam Ahmet Odabaş’ın eşi Ayşe Odabaş Hanımefendi başta olmak üzere kadın merkezlerinde çalışma arkadaşları ile iyi bir ekip oluşturmuş durumda ve tabi ki bunun adı BAŞARI.

Şimdi de görev yaptığı kadın merkezleri ve bunların çatısı altında imza attığı projelere bir göz atalım:

Hanımeli, Mezopotamya, Turgut Özal Özel Sağlık Yaşam Merkezi gibi aktif olan bu merkezlerde müdür olarak çalışmaktadır. Önümüzdeki günlerde Dikmen Kadın Merkezi de açılacak ve kendisinin sorumluluğunda olacak.

-Elinizi Öpmeye Sohbetinizi Dinlemeye Geldik Projesi. Yaşlılara yönelik bir proje olup amaç yaşlı kadınlara destek olmak ve onların yalnız olmadığı duygusu yaratmak..

-Doktorum Geldi Projesi. Her ay bir doktorun katılımıyla ve branşa göre gerçekleşen bu proje kapsamında yaklaşık 200 kadına ulaşılmıştır.

-Kadınlar İçin Cepsin Projesi. İzmit Belediyesi ile işbirliği halinde oluşturulan sinema salonunda toplamda 150 kadın sinema ile buluşturulmuştur.

-Stressiz Sınav Projesi.. Sınav kaygılarını azaltmak amacıyla gerçekleşen bu proje kapsamında 41 okul ile merkezde 6800, köylerde 1335 öğrenciye eğitim verilmiştir.

-Hanımeli Sağlık Yaşam Alanı.. Her mahalleye kadın merkezi projesi kapsamında Mezopotamya Mahallesinde bu alan açıldı. Burada okuma-yazma kursu, Kuranı Kerim kursu, dikiş nakış, spor kursu, kreş odası, el sanatları, kuaförlük, cilt ve güzellik gibi kurslar düzenlenmiş ve yaklaşık 360 kadına ulaşmıştır.

-Hanımeli Kadın Merkezi.. Burada da yukarıda belirtildiği gibi kurslar düzenlenmekte ve 200 kadın bu kurslardan faydalanmaktadır

-Çocuklar İçin Cepsin Projesi. Yine İzmit Belediyesi ile işbirliği kapsamında çocuklar için oluşturulan sinema salonu ile köylerdeki çocuklar da dahil olmak üzere 730 kişi sinema ile buluşturuldu.

-Genç Kızlar Buluşuyor Etkinliği. Burada amaç köylerde çeşitli zamanlarda toplanarak genç kızlar ile kahvaltıda bir araya gelmek. Bu etkinliğe de toplamda 270 genç katılmıştır.

-Girişimci Esnaf Kadınlar Kahvaltı Programı Etkinliği: Mikro kredi ile kendi iş yerlerini açan esnaf kadınlara destek olmak amacıyla kahvaltı programları düzenlenmiştir.

-Afrin’e Giden Asker eşlerine yemek programı düzenlendi.

-8 Mart Kadınlar Günü Etkinliği. Bu günde 50 çiftin toplu nikahı yapıldı. Aynı gün KOSGEP kursunun sonucunda kadınların kazandıkları sertifikaları verildi.

-Kahve Bahane Projesi.. Haftada belirlenen bir günde köylere bu proje kapsamında halka sağlık, psikolojik gibi alanlarda destek olmak ve çocuklara yönelik programlar düzenlenmektedir.

-Çocuklar Yazarlarla Buluşuyor Etkinliği. Burada amaç, çocukları küçük yaşlarda yazarlarla buluşturmak ve kendi geleceklerine yön vermek konusunda yardımcı olmaktır. Bu etkinlikte yaklaşık 400 öğrenciye Bestami Yazgan adlı çocuk yazarı ile buluşma sağlanmış ve yazarın kitapları kendilerine ücretsiz verilmiştir.

-Yetimlere Çeyiz Bohçası Projesi.. Bu projede evlilik çağına gelmiş yetim kızlara çeyiz konusunda destek olmak amaçlanmıştır. Kızlar için hazırlanan pakette pike takımı, havlu ve bornoz takımı, seccade, şal, patik, tarak ve ayna seti hediye edilmiştir.

-Kaşif Kadınlar Projesi. Bu projede amaç ise, tarihi güzelliklerle donatılmış olan şehri gezdirmek, kadınların yanında olarak onları bu güzelliklerle buluşturmaktır. Yeni başlamış olan bu projede köy kadınlarının her ay toplanarak rehber eşliğinde şehir gezdirilmektedir.

-Anne Üniversitesi Projesi.. Bu proje kapsamında amaç hem annelere üniversitede kendi branşlarında uzman öğretmenlerden kaliteli eğitim olanağı sağlamak  hem de üniversitede okumak içinde kalmış annelere o ortamı yaşatmaktır.Yeni başlayan bu projede 40 anne 6 hafta boyunca Artuklu Üniversitesinde eğitimlerini alarak mezun edileceklerdir.

-Çocuk Dergisi Projesi.. Kardeş belediye olan İzmit Belediyesi ile okuma alışkanlığı edindirme amacıyla Kızıltepe Çocuk dergisi düzenlenmiştir. Derginin 1.ve 2. Sayılarında toplamda 35.000, 3. Sayısı 15.100 adet okullardaki çocuklara dağıtıldı.

16 Nisan’da kırk kadın İzmit’e gönderilecek. Ayrıca Mayıs ayının ilk haftasında kadınlara yönelik bir Konya gezisi düzenlenecek.

Bütün bu işler ve projeler Özlem Hanım ve ekipteki arkadaşlarının son üç ayda yaptıklarından bir demet.

Titiz çalışma özelliğinizle siz tam bir proje insanısınız Özlem Hanım. Elbette bu maratonda birlikte çalıştığınız arkadaşlarınızın yardımları ve tam desteği vardır. Ama her şeyden önce bu süreçte Allah size yardımcı olsun inşallah!

Saygıyla…

İzlenme: 129 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

DİYARBAKIR - HAVA DURUMU

DIYARBAKIR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ