CHP’Lİ KADINLARIN TEPKİSİ BÜYÜYOR

chpli-kadinlarin-tepkisi-buyuyor

Müftülere Resmi Nikah Kıyma Yetkisi veren tasarının Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden geçmesinin ardından, Antalya’daki CHP’li kadınların tepkisi daha da büyüdü.
20 Ekim 2017 Cuma 16:33

HABER/Oya TİMUROĞLU BOYSAN

 ANTALYA – Kamuoyunda ‘Müftülere Resmi Nikah Kıyma Yetkisi’ verilmesi olarak bilinen tasarının, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden (TBMM) geçmesinin ardından tepkiler de arttı.  CHP Antalya Kadın Kolları Başkanı Nilüfer Deveci başkanlığındaki kadınlar, imza kampanyasıyla tepkilerini dile getirdi.

 “Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ile Müftülere Nikah Kıyma Yetkisi” verilmesinin TBMM’den Ak Parti ve MHP’nin oylarıyla geçmesinin ardından tepkilerde arttı.  CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi’ne gideceğini açıklamasıyla birlikte, CHP teşkilatları da düzenledikleri basın açıklaması, imza kampanyalarıyla tepkilerini sürdürdü.

CHP Antalya Kadın Kolları Başkanı Nilüfer Deveci, ilçe kadın kolları başkanları ve CHP’li kadınlardan oluşan grup, imza kampanyası başlatarak basın açıklaması yaptı. CHP Antalya Kadın Kolları Başkanı Nilüfer Deveci, yasanın geçmemesi için günlerdir çeşitli platformlarda tepkilerini dile getirdiklerini ancak, yasanın Ak Parti ve MHP’nin oylarıyla geçtiğini söyledi. Deveci, yasanın uygulanmaması için hukuki sürecin başlatıldığını ifade ederek, şöyle dedi:

“Tüm çabalarımıza rağmen Anayasa’nın 10’ncu maddesi eşitlik ilkesine ve Anayasa’nın 174’ncü maddesi müftülerin diyanet işlerinin sorumluluk alanlarına aykırı olan, Nüfus Hizmetleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının 6’ncı maddesi Müftülere Resmi Nikah Kıyma Yetkisi de veren yasa tasarısı TBMM’den geçti. Laikliği ortadan kaldıran, kadınların kazanılmış haklarını yok sayan bu yasa kabul edilemez. Başından bu yana bu yanlıştan dönülmesi için mücadele verdik ve bu mücadelemiz bundan sonra da devam edecektir.”

Basın açıklamasına CHP Muratpaşa merkez İlçe Başkanı Ahmet Kumbul’da destek verdi ve imza attı.  


Haber okunma sayısı: 1140

Haberin etiketleri:

etiket


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER