BAŞBAKAN ANADİLDE SAVUNMA İÇİN TALİMAT VERDİ

basbakan-anadilde-savunma-icin-talimat-verdi

Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi. Başbakanlık Merkez Bina'da, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki toplantı, yaklaşık 5 saat sürdü.
05 Kasım 2012 Pazartesi 20:38

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bir saldırganın Başbakanlık A Kapısı girişindeki eylemiyle ilgili olarak, “Biz de bu silah sesini duyduk. İlgili arkadaşlar, ilgilendiler. Bize sayın Müsteşar'ın getirdiği bilgiler, kurusıkı tabancayla havaya 3 el ateş edildiği şeklinde”dedi.

Bülent Arınç açıklamasına Öcalan ile ilgili son durumla ilgili bilgi vererek devam etti.

“Abdullah Öcalan avukatlarıyla görüşmeler yapıyordu. Ancak iki sebeple görüşmeleri kesildi. Bunlardan bir tanesi avukatlarının bir kısmının başka davalar sebebiyle tutuklu veya hükümlü bulunmasıdır. İkincisi, kendi sözlerini dışarıya yanlış aksettirdiği iddiasıyla bizzat kendisi tarafından avukatlarıyla görüşmemek isteğidir. Abdullah Öcalan herhangi bir konuda avukatlarıyla görüşmeyi arzu ederse bu imkanın Adalet Bakanlığı'nca sağlanması mümkün olabilir. Bunun imkan içerisinde olması tamamen hukuk çerçevesinde kararlaştırılacak bir konudur. Bunu ya biliyorlar ya bilmiyorlar veya bilmezden geliyorlar” dedi.

Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, cezaevlerindeki açlık grevleriyle ilgili, “Bugün açlık grevlerinin eğer dayanıklarından birisi olarak ana dilde savunma yapma imkanının getirilmesi düşünülüyorsa bu konu CMK'nın 202. maddesinde yapılacak bir eklemeyle önümüzdeki günlerde esasen gerçekleştirilecektir” dedi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, “anadilde savunma yapma” konusunda gerekli çalışmanın yapılması için ilgili bakana talimat verdiğini açıkladı.


Haber okunma sayısı: 2159Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER