ÇOCUKLARI ŞİDDET İÇERİKLİ OYUNLARDAN UZAK TUTUN

cocuklari-siddet-icerikli-oyunlardan-uzak-tutun

Teknolojik gelişmelerle birlikte çocukların şiddet içerikli oyunlara rağbet göstermesine ilişkin değerlendirmelerde ve önemli uyarılarda bulunan Uzman Psikolog Cevher Sönmez, şiddet içerikli oyunların çocuklarda mağduriyet duygusu ve şiddete karşı duyarsızlığa yol açtığını söyledi.
15 Mart 2018 Perşembe 15:12

 Sedat IRMAK

DİYARBAKIR - Uzman Psikolog Cevher Sönmez, şiddet içerikli oyunların çocuklarda korku, mağduriyet duygusu ve şiddete karşı duyarsızlık yarattığını belirterek, ailelere önemli uyarılarda bulundu.

 Özellikle aileler, çocuklarının boş zamanlarında şiddet içerikli oyunlarla vakit geçirmelerini önlemelerini tavsiye eden Sönmez, " Çocuğunuza daha fazla zaman ayırın. Çocukların büyük ilgisini çeken şiddet içerikli oyunlar, önemli zararları da beraberinde getiriyor. Eğer bir oyun içerisinde 1’den fazla şiddet sahnesi varsa, 1 dakika içerisinde 4- 6 kez şiddet içerikli bir sahneyi oyun içerisinde görüyorsanız ve oyunun içerisinde meydana gelen şiddetin karşılığında bir ödüllendirme konusu söz konusuysa çocukların bu tarz şiddet içerikli oyunlara ilgisi artıyor. Şiddet içerikli oyunların daha sonraki dönemlerde çocukların şiddete karşı duyarsızlaşmasına neden oluyor. Bu çocuklarda şiddete karşı mağduriyet duygusu oluşuyor. Bununla mücadele edilmesi gerekir" dedi.

 

“Aile içerisinde paylaşımcı oyunları tercih edin”

Ailelere bu konuda önemli uyarılarda bulunan Sönmez, “Anne ve baba ile birlikte oynamak çok önemli. Bu sayede çocuğun anne ve babaya daha fazla yaklaşması, ev içerisindeki diyaloğun artması, çocukların toplumla ve aile ile iç içe yeni bir şekilde hayata bakması sağlanabilir. Çocuklarınıza zaman ayırırsanız, şiddet içerikli oyunların etkilerini çocuklarınızın üzerinden atmış olursunuz. Çocuklarınızla aile içerisinde paylaşımcı oyunları tercih edin” diye konuştu.


Haber okunma sayısı: 162

Haberin etiketleri:

etiket


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER