SURLAR VE HEVSEL BAHÇELERİ DÜNYA KÜLTÜR MİRASI LİSTESİ'NDE

surlar-ve-hevsel-bahceleri-dunya-kultur-mirasi-listesinde

Diyarbakır nihayet mutlu sona ulaştı. Surlar ve Hevsel Bahçeleri, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınarak, dünya mirası olarak onaylandı. Karar, Diyarbakır’da büyük sevinçle karşılandı.
05 Temmuz 2015 Pazar 19:12

 DİYARBAKIR Surları ve Hevsel Bahçeleri, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınarak, dünya mirası olarak tescillendi.Yapılan oylama sonucu Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri, "Dünya Kültür Mirası Listesi"ne kabul edildi. Karar, toplantının yapıldığı salonda ayakta alkışlanırken, ülkelerin üyeleri, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı'yı tebrik etti.

UNESCO'nun 39. Dünya Miras Komitesi Toplantısı'nda, Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri ele alındı. ICOMOS'un (Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi) Diyarbakır Surları ve HevselBahçeleri'ne ilişkin hazırladığı 8 dakikalık slayt gösterisiyle başlayan oturumda, 26 ülkenin büyükelçisi, Diyarbakır Surları ile HevselBahçeleri'nin "Dünya Kültür Mirası" olarak tescillenmesiyle ilgili görüşlerini açıkladı.

Yaşasın Diyarbakır

Diyarbakır Surları hakkında görüş bildiren Sırbistan üyesi, sözlerini "Yaşasın Diyarbakır" diyerek tamamladı. Yapılan oylama sonucu Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri, "Dünya Kültür Mirası Listesi"ne kabul edildi.

Karar, toplantının yapıldığı salonda ayakta alkışlanırken, ülkelerin üyeleri, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı'yı tebrik etti. Kararın ardından açıklama yapan Kışanak ve Anlı, UNESCO yetkililerine ve adaylık sürecinde emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür etti. 

Açık hava müzesi

Diyarbakır'ın simgesi olan, üzerindeki yazıtlar, kitabeler ve kabartma figürlerle bir açık hava müzesini andıran 5 bin 700 metre uzunluğunda 12 metre yüksekliğindeki tarihi surlar ile özgün işlevini binlerce yıldır koruyan 700 hektarlık alanı kapsayan HevselBahçeleri'nin, "Dünya Mirası" olarak tescillenmesi ve koruma şemsiyesi altına alınması kentte büyük sevinçle karşılandı.

Kışanak ve Anlı'dan teşekkür mesajı

Diyarbakır Surları ve HevselBahçeleri'nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınması kararını mutlulukla karşılayan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı, bir mesaj yayınlayarak, emeği geçen herkese teşekkür etti.

Belediye, Valilik, Kültür Bakanlığı ve kentin tüm dinamiklerinin elbirliğiyle çalıştığının vurgulandığı yazılı açıklamada, toplantıda tüm ülke temsilcilerinin tek tek söz alarak, surlar ve HevselBahçeleri'nin dünya mirası olarak tescillenmesi gerektiğine ilişkin görüş belirttiğine dikkat çekildi.

Ekonomik etkisinin olması bekleniyor

Kararın önemine değinen ve sorumluluklarının daha da arttığına işaret eden eşbaşkanların mesajında, Diyarbakır Surları ile HevselBahçeleri'nin insanlığın mirası olduğunu, bu mirası gelecek kuşaklara aktarma sorumluluklarının olduğunu ifade edildi.

Söz konusu alanın korunması, aslına uygun olarak restore edilmesi ve kentin ekonomisinin gelişimi için çalışmalarınyoğunlaştırılacağının kaydedildiği açıklamada, "Surların aslına uygun olarak restore edilmesi gerekiyor. Artık dünyanın gözü önünde olan bu kentin turizm altyapısını geliştirmek gerekiyor. Karar, turizm eksenli istihdamın artmasını ve kalkınmasını da sağlayacak" denildi.

Elbirliğiyle çalışılarak bu kararın alınmasının sağlandığını yinelendiği açıklamada, "Bundan sonra koruma, turizm altyapısını geliştirme ve aslına uygun restorasyon içinde elbirliğiyle çalışmak ve ortak hareket etmek gerekiyor" denildi.

Turizmin "bacasız fabrika" olduğuna dikkat çekilen açıklamada, tarihi kültürel mirasın dünya mirası olarak tescillenmesinin kentin ekonomik anlamda gelişimine katkısının büyük olacağına vurgu yapıldı.

Vali Hüseyin Aksoy

UNESCO listesine alınan Surlar ve Hevsel Bahçeleri ile ilgili açıklama yapan Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy’da, Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçelerinin UNESCO Dünya Kültür mirası listesine alınmasının mutluluğunu yaşadıklarını ve son 3 yıldır Kültür ve Turizm Bakanlığı himayelerinde Diyarbakır Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ile ilgili kamu kurumlarının yer aldığını belirtti.

Vali Aksoy, “Yereldeki sivil toplum örgütleriyle yürütülen hummalı ve titiz çalışmalar sonunda böyle bir haber almak bizi çok mutlu etti. Bu kararın Diyarbakır’ımıza çok yönlü getirileri olacağını düşünüyorum. Başta sahip olduğumuz eşsiz tarihi kültürel mirasın dünya çapında tanınması olmak üzere, şehrimize gelecek yerli ve yabancı turist sayılarını daha da yukarılara çıkarmasına yönelik önemli getirileri olacaktır. Diyarbakır Surları dünyanın en eski yapılarından birisidir. Hevsel Bahçeleri de Dicle’nin kıyısında kurulan verimli, bereketli toprakların üzerinde yer alan önemli bir kültür mirasımızdır" dedi.

Bakan Çelik Twittir’dan duyurdu

Müjdeli haberi Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ise, haberi Twitter’dan şöyle duyurdu:

"Beklediğimiz müjdeli haberi aldık. Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kaydedilmesine karar verildi. Haber Almanya’da Dünya Miras Komitesi 39. Dönem Toplantısı’ndan geldi. Böylece Türkiye’nin listedeki varlık sayısı 14’e yükseldi. Diyarbakır Surları dünyanın en eski yapılarından. Hevsel Bahçeleri de Dicle’nin kıyısında kurulan verimli, bereketli topraklar. Aynı toplantıda Efes dosyamız da görüşülecek. Yüzleri güldürmek için şimdi sıra Efes’te. Adaylık süreci boyunca emeği geçen herkese bir kez daha teşekkür ediyorum."

Diyarbakırlılar ne dedi?

Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri’nin, UNESCO Dünya Kültür Mirası olarak tescillenmesi kentte büyük bir sevinç yaşattı. Diyarbakır Kültür, Turizm ve Musiki Derneği (DİKTUM-DER) Başkanı Kenan Aksu, bunun çözüm ve barış süreci kadar önemli olduğunu belirtti. Diyarbakır Turizm ve Tanıtma Derneği (DTTD) İkinci Başkanı Edip Paçal, bu sayede Diyarbakır’da turizmle ilgili çok olumlu şeylerin olacağını görebildiklerini ifade ederek, “Artık Diyarbakır’ı tutabilene aşk olsun” dedi.

Almanya’nın Bonn kentinde düzenlenen UNESCO 39’uncu Dünya Miras Komitesi Toplantısı'nda, Diyarbakır Surları ile Hevsel Bahçeleri’nin 'Dünya Kültür Mirası' olarak tescillenmesi kentte büyük bir mutluluk oluşturdu. Turizm çevreleri ve vatandaşlar, sevinçlerini İHA muhabiri ile paylaştı. DİKTUM-DER Başkanı Kenan Aksu, Diyarbakır’ın bu listeye girmesinin en büyük hayalleri olduğunu belirterek, bu hayallerinin gerçekleştiğini dile getirdi. Dernek olarak, 15 yıldır çeşitli toplantılarında bu konuyu dile getirdiklerini kaydeden Aksu, “Benim gibi her Diyarbakırlının bunu duyduktan sonra mutluluktan uyuyabildiğine inanmıyorum, Çünkü bizim için çok önemli. Bu Diyarbakır’ın kaderini değiştirecek. Çok sevindik, çok mutluyuz ve çok heyecanlıyız” dedi.

 

“Diyarbakır’ın kaderini değiştirecek”

Türkiye’de Dünya Kültür Mirası listesinde 14 eserin olduğunu ancak Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri ile birlikte bunun 15’e çıktığını vurgulayan Aksu, “Bu sadece Diyarbakır’a değil, Türkiye’ye de büyük katsı sunacak. Çünkü buraya gelecek herhangi bir turist kafilesi kültür mirasları listesinde Diyarbakır’ı görecek. Parasız reklam yapacağız. Sahiplenme olacak ve bununla ilgili alt yapı yapılacak. Turistlik tesis sayısı artacak. Turistler Hevsel bahçesi ve Diyarbakır kalesini görmek için gelecek. Bu süreç Diyarbakır’ın kaderini değiştirecek. Çözüm süreci, barış süreci ne kadar önemliyse bu da o kadar önemli” diye konuştu.

 

“Bu, milyonlarca turistin gelmesi demek”

DTTD İkinci Başkanı Edip Paçal, kararın verilmesi ile büyük bir sevinç ve mutluluk yaşadıklarını belirterek, bunun birkaç açıdan öneminin olduğunu anlattı. Surların artık hep ayakta kalacağını aktaran Paçal, “Bu, binlerce yıldır bu durumda kendini korumuş, kollamış surların bundan sonra da artık koruma altında olması demek. Bundan sonraki onarımların daha disiplinli bir şekilde usulüne uygun yapılacağı demek. Buradaki bu tanıtım sürecini iyi kullanırsak, altyapıyı da iyi oluşturursak bu Diyarbakır’a milyonlarca turistin gelmesi demektir. Turistin gelmesi de burada istihdam ve sosyal gelişimi çok ciddi bir şekilde iyi yerlere taşıyacaktır. Diyarbakır’ın bundan 80-100 sene önceki güzel günlerine dönmesi için bu bir fırsattır, bir milattır” dedi.

 

“Çok olumlu şeyler olacak”

Diyarbakır’da gelecekte turizmle ilgili çok olumlu şeylerin olacağını gördüklerine işaret eden Paçal, “Bunun üzerine barış sürecindeki hareketlenmeler olumlu bir yere gelirse artık Diyarbakır’ı tutabilene aşk olsun. Bir tek elden bir şey olmayacağını herkes biliyor. Bu konuda çok ciddi bir iş birliğinin oluşması gerekiyor. Valilik, belediye, STK’ler ve tüm bileşenlerin artık bu konuda elini taşın altına koymasının zamanı geldi” diye konuştu.

 

“Kentin geleceği parlak olacak”

Diyarbakır Turizm Platformu Başkanı Mustafa Tanrıkulu, haberi akşam televizyondan izlediğini ve çok mutlu olduğunu anlattı. Tanrıkulu, “Çok güzel bir şey oldu. İnşallah daha hayırlı bir şekilde daha güzel bir yerlere gelir Diyarbakır. UNESCO’ya girmesi büyük bir adım oldu. Şimdi beklentimiz surların etrafındaki yapıların yıkılıp, SİT alanına dönüştürülmesi. Diyarbakır inanç ve kültür turizmi açısından çok önemli bir konumda. Bunların ortaya çıkarılması ile kentin geleceği geçmişi gibi parlak olacak” ifadelerini kullandı.

 

“Turizm konusunda çok umutluyuz”

Eğitim gezisi için Diyarbakır’a geldiklerini anlatan Bölgesel Profesyonel Turist Rehberi Savaş Can Zambak, “Dün UNESCO açıkladı. Çok güzel oldu. Bugün de bizim buraya gelecek olmamız çok hoş bir tesadüf oldu. Doğu açısından çok umutluyuz. İnşallah daha güzel olacak turizm burada. Bizim de çabalamamız lazım. Daha iyi reklam yapmamız lazım. Ortadoğu’da olan kötü şeyler etkiliyor insanları. Bizim, ‘Biz onlar değiliz. Biz barış içinde yaşıyoruz’ deyip buraların reklamını yapmamız ve insanları buraya çekmemiz lazım” dedi.

 

“Heyecanım daha da arttı”

Adıyaman Üniversitesi’nden geçen yıl mezun olduğunu ve yakın bir zamanda turist rehberi olarak göreve başlamak istediğini anlatan Erkan Öz ise, şu ifadelerde bulundu:

“Dün akşam almış olduğumuz mutlu bir haber ile birlikte heyecanım arttı. Ülkemi tanıtma konusunda heyecanım daha da arttı. Diyarbakır hepimizin bildiği üzere bir mahallesinde çıkan olaydan dolayı tüm ile lanse edilen bazı kötü olaylarla anılıyor. Böyle olmadığını bütün dünyaya kanıtlamamız lazım. Özellikle UNESCO’nun aldığı karar Diyarbakır adına olumlu bir gelişme. İlde bulunan nimetleri ve hep beraber yaşadığımızı göstermemiz lazım.”

 


Haber okunma sayısı: 1408

Haberin etiketleri:

etiket


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER