GÜZELOĞLU: ZAMAN DİYARBAKIR'A YATIRIM YAPMA ZAMANIDIR

guzeloglu-zaman-diyarbakira-yatirim-yapma-zamanidir

TÜYAP tarafından 8'incisi düzenlenen Ortadoğu İnşaat Fuarı, Diyarbakır'da düzelenen törenle açıldı. Fuarın açılış töreninde konuşan Vali Hasan Basri Güzeloğlu, "Diyarbakır tarihi, lojistik önemiyle Ortadoğu'ya açılan Anadolu'nun hem ticari, hem kültürel hem de sosyal buluşma noktasıdır. Onun için diyoruz ki, zaman Diyarbakır'a yatırım yapma zamanıdır " dedi.
15 Mart 2018 Perşembe 15:36

Sedat IRMAK

DİYARBAKIR - 15-18 Mart tarihleri arasına kadar devam edecek olan Diyarbakır 8'inci Ortadoğu İnşaat Fuarı, dün düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğu, AK Parti Milletvekili Ebubekir Bal, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumali Atilla, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Ahmet Sayar, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Birliği Başkanı (DESOB) Alican Ebedinoğlu, Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı (DTB) Engin Yeşil ile çok sayıda birleşenlerinin katılımıyla açılan fuarda, Ortadoğu'nun bazı ülkelerinde inşaat alanında faaliyet yürüten firmalar yerini aldı.

Diyarbakır 8'inci Ortadoğu İnşaat Fuarı'nın açılış konuşmasını yapan Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Diyarbakır'ın gelişmesinde ve kalkınmasında fuarların çok önemli olduğunu, fuarlar karşılıklı ticaretin, etkileyişin ve ekonomik hareketliliğin hem hazırlayıcısı, hem de göstergesi olduğunu söyledi. “Diyarbakır'a yatırım yapma zamanıdır”

Bu fuarın firmalar için çok önemli kazanımlar sağlayacağını belirten Vali Güzeloğlu, "Şüphesiz bu fuarın Diyarbakır'da olmasında ayrı bir anlamı olacaktır. Fuarın açılış başlığında ifade edildiği gibi, Diyarbakır, ülkemizin Ortadoğu'ya açılan kapısıdır. Diyarbakır tarihi, lojistik önemiyle Ortadoğu'ya açılan Anadolu'nun hem ticari, hem kültürel hem de sosyal buluşma noktasıdır. Bu perspektifle baktığımız zaman hareketlenen Ortadoğu'da ve İnşallah barışın tesis edildiği, geleceği çok uzak olmayan noktada Diyarbakır bu büyük hareketliliği, dinamizmi karşılayacak, karşılıklı ticari bağlantıları sağlayacaktır ve bunun merkezi olabilecek bir büyükşehirdir. Onun için diyoruz ki, zaman Diyarbakır'a yatırım yapma zamanıdır" diye konuştu.

'Sur'da büyük değişim yaşanıyor'

 Cumartesi günü kenti ziyaret edecek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sur ilçesinde yapılacak yeni alanların temel atma töreni ve yapımı tamamlanan yerlerin açılışını gerçekleştireceğini belirten Vali Güzeloğlu, “Sur'da yaşanan terör olaylarının ardından yapılan hizmetlerle Sur'da büyük değişim ve başkalaşım yaşanıyor. Kadim şehir Sur'da ihanet ve terör örgütünün yıkımından sonra bir büyük değişim, dönüşüm, başkalaşım yaşanıyor. Bugün o yıkılan ve yok edilmek istenilen kültür yepyeni ve daha güçlü bir şekilde her boyutta hayat buluyor. Cumartesi günü Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifiyle gerçekleştirilecek etkinlikler bağlamında Sur'daki bu büyük değişimi de, altyapıdan üstyapıya, tarihi Diyarbakır evlerinin inşasının gerçekleştirileceği, 3 bine yakın işyerinin cephe iyileştirilmesi, ihalesi ve temel atma törenini gerçekleştirmesiyle hayat bulacaktır" diye konuştu.

 Açılış konuşmalarının ardından Vali Güzeoğlu ve beraberindekiler fuarda incelmelerde bulunurken, Diyarbakır 8'inci Ortadoğu Fuarı 15-18 Mart tarihleri arasında açık olacak.

 


Haber okunma sayısı: 214

Haberin etiketleri:

etiket


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER