AVUSTRALYALI ŞİRKET SUR'DA PETROL BULUNDU

avustralyali-sirket-surda-petrol-bulundu

Avustralya merkezli bir şirket Diyarbakır’ın Sur ilçesi Yenievler Köyü Mevkiinde petrol buldu. Resmi Gazete ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre Avustralyalı şirket petrol işletme ruhsatına başvurduğu öğrenildi.
05 Nisan 2018 Perşembe 17:48

HABER/Sedat IRMAK

Avustralya merkezli bir petrol şirketi Diyarbakır’ın Sur, ilçesi Yenievler Köyü Mevkiinde petrol buldu.

Petrolun bulunmasının hemen ardından Avustralya merkezli TransAtlantic Exploration Mediterranean International şirketi, Diyarbakır’ın Mardin ve Bedinhan bölgelerine yakın yerlerde bir adet petrol işletme ruhsatı için başvuruda bulunduğu öğrenildi.

Resmi Gazete'de yayımlanan Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (PİGM) açıklamasında şöyle denildi: "Trans Atlantic Exploration Mediterranean International Pty. Ltd.'nin Diyarbakır ilinde sahip bulunduğu AR/TEM/5046 hak sıra no'lu petrol arama ruhsat sahasında keşfedilen ham petrol ile ilgili olarak ARİ/TEM/K/M44-b2-1 paftasında 1 adet petrol işletme ruhsatı almak için 13.03.2018 tarihli dilekçesiyle müracaat ettiği, Türk Petrol Kanunu Uygulama Yönetmeliği'nin 14'üncü maddesinin birinci fıkrası gereğince ilan olunur."Araştırmalar devam ediyor

Firmanın Diyarbakır'da faaliyet alanı üçü koldan oluşuyor. Molla ve Selmo bölgelerinde iki adet alanı bulunan TransatlanticPetroleum şirketinin faaliyet alanı Mardin ve Bedinhan bölgelerine yakın yerlerde bulunuyor.

Çevre şehircilik bakanlığı sayfasında da açıklama yapıldı

Yapılan açıklamada: “Diyarbakır ili Sur, ilçesi Yenievler Köyü Mevkii, AR/TEM/5046 - AR/TEM 4845 Ruhsat Numaralı Alan Yeniev 1 ile Bahar 8-10 Lokasyonları mevkiindeki TRANSATLANTIC EXP. MED. INT. PTY. LTD. Merkezi Avustralya Türkiye Ankara Şubesi tarafından yapılması planlanan Ham Petrol Arama - Çıkarma ve Depolama Faaliyeti projesi ile ilgili olarak Diyarbakır Valiliğimize sunulan dosyayı P.T.D. Dosyası Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği'nin 17. maddesi doğrultusunda incelenmiş ve uygun bulunmuş olup, projeye ilişkin ÇED Süreci başlamıştır. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur”denildi.


Haber okunma sayısı: 205

Haberin etiketleri:

etiket


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER