MEYDANLARDA EMEKÇİNİN 1 MAYIS COŞKUSU

meydanlarda-emekcinin-1-mayis-coskusu

Diyarbakır’da 1 Mayıs coşku ile yapılırken Elazığ'da HDP ve CHP'liler arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Diyarbakır’da yapılan kutlamalara katılan ve konuşma yapan HDP Eş Genel Başkanı Sezi Temelli, “OHAL 7’nci kez uzatıldı. Biz bu AKP’ye oy vermeyeceğiz. Kürt illerinden bunlara oy çıkmayacak. Burada Kürt, Ankara’da kurt olanlara oy yok” ifadelerini kullandı.
01 Mayıs 2018 Salı 18:47

 HABER/Sedat IRMAK

DİYARBAKIR- Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki illerde 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları coşkulu geçerken, Diyarbakır’da 1 Mayıs coşku ile yapılırken Elazığ'da HDP ve CHP'liler arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Bölge illerindeki kutlamalarda davul- zurna eşliğinde halaylar çekildi.

 

Diyarbakır merkez Yenişehir İlçesi İstasyon meydanında yapılan mitinge Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk ve DTK Divan üyeleri, AmedsporBerxwedan taraftar grubu, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği temsilcileri de katılırken bu yıl Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Diyarbakır’da sahada çalışan gazetecilerin katılımı 1 Mayıs’taki yerini aldı.

 Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı miting alanına belirlenen saatten önce girişlere izin verilmezken  Alana girişler saat 12.00 itibari ile başladı. Alanda “İnsanca Yaşam ve İş Güvencemiz İçin OHAL’e hayır”, “Emeğimiz, Bedenimiz Kimliğimiz Bizimdir”, “Bıji Yek Gulan”, sloganlarının yer aldığı pankartlar asıldı.

 

Sendika ve emek örgütleri tarafından organize edilen 1 Mayıs İşçi Bayram mitingi saygı duruşunun ardından başlarken Tertip Komitesi adına Mehmet Şirin Gürbüz, KESK MYK Üyesi Gülistan Atasoy Tekdemir, TMMOB adına Mehmet Orak, TTB Konsey Üyesi Şeyhmus Gökalp, HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli birer konuşma yaptı.

 

“İşsizlik büyüyor”

Alandaki emekçileri tertip komitesi adına selamlayan M. Şirin Gürbüz, “Aylar süren güvenlik soruşturmaları ile atamalar yapılmıyor. KHK’larla arkadaşlarımız işinden atılıyor. Bu kapsamda işsizlik giderek büyüyor” dedi.

 

KESK, TMMOB ve TTB temsilcilerinin konuşmalarının ardından platforma çıkan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, konuşmasına katılımcıları Kürtçe selamlayarak başladı.

 

Diyarbakır’ın Ömer Ayna’nın Tahir Elçi’nin kenti olduğunu belirten Temelli, “İstanbul’dan selam getirdim ve ayrıca Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’ya da selamlarımızı gönderiyoruz” dedi. Diyarbakır deyince akla Ahmed Arif’in geldiğine işaret eden Temelli, Arif’in “Diyarbekir Kalesi’nden notlar” şiirini okudu.

 

‘Burada Kürt Ankara’da kurt olanlara oy yok’

 

 AKP’nin ülkeyi kayyum ve OHAL ile yönettiğine öne süren Temelli, “Bir kayyum coğrafyası yarattılar. Neden kayyum atadılar bir açıklaması yok. Halkın seçilmişlerini cezaevine attılar. Kayyumların ilk işi yolsuzluk oldu. Yıllarca bu belediyeleri izlediler tek yolsuzluk bulamadılar. Şimdi yolsuzluk yapan kayyumlar AKP’den aday adaylığı için başvuruyorlar. OHAL 7’nci kez uzatıldı. Biz bu AKP’ye oy vermeyeceğiz. Kürt illerinden bunlara oy çıkmayacak. Burada Kürt, Ankara’da kurt olanlara oy yok” ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından etkinlik verilen konser ile son buldu.

 

Tunceli'de Şenlik Havasında 1 Mayıs kutlaması

 

Tunceli'de siyasi parti, sendika ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının ortak düzenlediği 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları, şenlik havasında geçti.

 

Seyit Rıza Meydanı'nda toplanan yaklaşık 3 bin kişi, bir süre davul zurna eşliğinde halaylar çekip, slogan atarak 1 Mayıs kutlamalarını başlattı. Kutlama programında bir konuşma yapan HDP Grup Başkan Vekili Filiz Kerestecioğlu, bugün Türkiye'de 10 milyon insanın bin 600 lira aylıkla geçimini sağladığını söyledi.

 

Elazığ'da CHP Ve HDP arasında gerginlik

 

Elazığ'ın Hozat Garajı'nda toplanan HDP, EMEK ve KESK'e bağlı sendika üyeleri, Perşembe Pazarı'nda düzenlenen 1 Mayıs kutlama alanına kadar yürüdü. Burada düzenlenen mitingde ilk olarak KESK Dönem Sözcüsü Kenan Korkmaz kısa bir konuşma yaptı. HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir burada yaptığı konuşma sonunda CHP teşkilatını göstererek, "CHP tabanı halen 'hak, hukuk ve adalet' diyor ve buna samimiyeti ile inanıyor. Kutluyorum" dedi.

 

HDP'li Ziya Pir'in sözlerine tepki gösteren CHP Elazığ İl Başkanı Zeki Kaplan ve teşkilat üyeleri miting alanını terk etti. CHP Elazığ İl Başkanı Kaplan, işçi bayramında siyaset yapılmaması gerektiğini belirterek, "Cumhuriyet Halk Partisi'ne kimse hakaret edemez. 1 Mayıs Bayram gibi kutlanmalı. 1 Mayıs, CHP'ye hakaret etme alanı değil, işçi bayramıdır. Bugünün anlamını bilmiyorlarsa anlatırız" dedi.

 

Siirt'te 1 Mayıs 15 Temmuz Meydanı'nda kutlandı

 

Siirt'te 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda geniş güvenlik önlemleri altında, davul zurna eşliğinde halay çeken işçiler günlerini coşkuyla kutladı. Siirt Belediye İş Sendikası Başkanı Halit Akınay, kutlama programında yaptığı konuşmasında, "Bugün işçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele, dayanışma günüdür. 1 Mayıs işçi sınıfı ve emekçi halkımızın kazanımlarına yönelik saldırıların artarak devam ettiği, ekonomik, sosyal ve demokratik taleplerimizin en temel haklar ve özgürlüklerimizin daraltıldığı örgütlenme ve grev hakkımızın önüne, yasal ve fiili duvarlar örüldüğü günleri yaşıyoruz. Haksız işten çıkarma, sendikasızlaştırma, kıdem tazminatına fon dayatılması, özelleştirmeler, esnek kuralsız ve kayıt dışı çalıştırma vergi adaletsizliği durmadan devem etmektedir" dedi.

 

Batman'da 1 Mayıs halaylarla kutlandı

 

Batman Demokrasi Platformu bünyesindeki 1 Mayıs Tertip Komitesi'nin 16 Mayıs Şehir Stadyumu önünde düzenlediği kutlamalara, HDP Grup Sözcüsü Ayhan Bilgen, Batman Milletvekilleri Saadet Becerikli, Ayşe Acar Başaran, Mehmet Ali Aslan, çeşitli sendika temsilcileri ve çok sayıda işçi katıldı. Alanda toplananlar şarkılar eşliğinde halay çekti.

 

Etkinlikte konuşan HDP Grup Sözcüsü Ayhan Bilgen, 24 Haziran'da yapılacak seçimlerin tarihi fırsat olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu: "Hem iktidara, hem muhalefet partilerine çok açık çağrıda bulunuyoruz; bize bir adım gelme cesaretini gösterene biz üç adım gelmeye varız. Ama bizi yok sayanı yok saymaya da varız. Bizi görmezlikten geleni, bizi suç örgütü gibi göstermeye çalışanı, yasal bir partiyi ve demokratik mücadelesini kriminalize etmeye çalışanları da sandıkta gömeceğimizi hep birlikte çok net göstereceğiz. Bize diyorlar ki, 'Siz oyları gizlice, çaktırmadan verin. Biz sizinle gözükmeyiz, sizinle resim çektiremeyiz, yan yana gözükemeyiz ama siz oylarınızı gizlice bize verebilirsiniz.' Bu kadar saygısızlık, bu kadar ahlaksızlık siyaset için fazla. Koltuk için değmez. Eğer bu ülkede birlikte yaşayacaksak, birlikte konuşmayı göze alacağız. Birlikte yaşacaksak birlikte yönetmeyi göze alacağız. Birlikte olacaksak, kardeşlik konusunda azıcık samimiyet taşıyorsak, o zaman birlikte siyaset yapmayı da becereceğiz. Biz elimizden gelen özveriyi fedakarlığı gösterdik. Ama bizi yok saymaya, inkar etmeye, çantada keklik, çaresiz, mecbur görmeye devam ederseniz, bunun böyle olmadığını 24 Haziran'da görürsünüz."

 

Bingöl ve Şırnak'ta kutlama yapılmadı

 

Mardin'de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları, HDP ve KESK  öncülüğünde 15 Temmuz Şehitler Parkı alanda miting düzenlenerek kutlandı. Miting nedeniyle geniş güvenlik önlemleri alınırken, polis, vatandaşları didik didik arandıktan sonra alana aldı.  Mitingde, yerel sanatçıların Türkçe ve Kürtçe şarkılarına vatandaşlar halaylarla eşlik etti. 

 

Öte yandan, Bingöl ile Şırnak'ta 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle herhangi bir kutlama programı yapılmadı.


Haber okunma sayısı: 123

Haberin etiketleri:

etiket


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

DİYARBAKIR - HAVA DURUMU

DIYARBAKIR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ