KARACADAĞ PİRİNCİ TESCİLLENECEK

karacadag-pirinci-tescillenecek

TÜYAP tarafından Diyarbakır'da 122 firmanın katılımıyla bu yıl 9'uncu düzenlenen Ortadoğu Tarım, Hayvancılık, Tavukçuluk ve Süt Endüstrisi Fuarı bugün açılıyor. Fuara ilişkin bilgi veren Diyarbakır Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar, Diyarbakır'ın bölgeye hitap eden bir il olduğunu belirtek, ““Fuar açılışında Karacadağ pirincinin tescil töreni yapılacak” dedi.
03 Nisan 2018 Salı 18:37

 Sedat IRMAK/HABER

TÜYAP tarafından Diyarbakır'da 9'uncu Ortadoğu Tarım, Hayvancılık, Tavukçuluk ve Süt Endüstrisi Fuarı bugün açılıyor.

TÜYAP Diyarbakır Fuar Merkezi'nde, TÜYAP ve Türk Tarım Alet ve Makinaları İmalatçıları Birliği işbirliğiyle Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği, Türkiye Ziraat Odaları Birliği, Valilik, Büyükşehir Belediyesi, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Karacadağ Kalkınma Ajansı, Ticaret Borsası, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve KOSGEB'in desteğiyle düzenlenecek "Ortadoğu Tarım, Hayvancılık, Tavukçuluk ve Süt Endüstrisi Fuarı" bugün törenle başlayacak ve 8 Nisan 2018 tarihine kadar sürecek.

“Diyarbakır ve bölge ekonomisi için önemli bir misyon üstlenmiştir”

Fuarla ilgili bilgilendirme yapan TÜYAP Diyarbakır Bölge Müdürü Mehmet Velat Ektirici, “Tarımsal Mekanizasyon ve Teknolojileri, Hayvansal Üretim Makineleri, Sera Teknolojileri, Su ve Sulama Teknolojileri, Gübreler, Zirai İlaçlar, Tohum- Fide-Fidan ve Bahçecilik İlgili Teknolojiler, Ekolojik Tarım, Agro Bilişim, Hayvan Sağlığı ve Veterinerlik Hizmetieri-İlaçları-Ekipmanları konularında faaliyet gösteren 122 firmanın katılımıyla bu sene dokuzuncu kez düzenlenecek olan Diyarbakır Tarım Hayvancılık Fuarı; tarım sektöründeki devlet hibelerinin, teşviklerinin ön plana çıktığı bu dönemde Diyarbakır ve bölge ekonomisi için önemli bir misyon üstlenmiştir” dedi.“Fuarımız GAP projesine olumlu katkı sağlayacaktır”

Ektirici, “2017 yılında çok başarılı sonuçlarla gerçekleştirdiğimiz fuar, bu sene %34 oranında büyüyerek, 3 salon ile yarı açık sergileme alanında açılacak olup, fuarımızın çiftçilerimizin teknolojiyi yakından izlemesi, takip etmesi, bu teknolojiyi satın alarak, toprağı verimli tekniklerle işlemesi, bu bölgenin bereketli topraklarından, ülkemiz tarım sektörüne katma değer yaratacak ve ülkenin can damarı GAP projesine de olumlu katkılar sağlayacağı kaçınılmazdır” dedi.

“Bölge ticaretine katkıda bulunacağız”

Fuara gelecek on binlerce çiftçinin teknolojiyi yakından takip etmesine olanak sağlanacağını altını çizen Ektirici, “En son düzenlendiği 2017 yılında 103,500 ilgili tarafından ziyaret edilen fuarımız ile ilgili yapılan yurtiçi ve yurtdışı tanıtımlar neticesinde, bu sene bu rakamın üstünde ziyaretçinin gelmesi öngörülmekte olup, yerli ve yabancı iş insanları profesyonel anlamda katılımcılar ile bağlantılar kurmasını sağlayarak, bölge ticaretine katkıda bulunacağız. Bölgenin beklenen buluşması haline gelen Diyarbakır Tarım Hayvancılık Fuarı, Diyarbakır başta olmak üzere Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerindeki tüm illerin çiftçisine, hayvancılık ile uğraşan profesyonellere, akademisyenlere ve sektör ilgililerine gelişmeleri topluca göstermesi açısından büyük önem taşımakta olup, tarım hayvancılık konusunda bölge yatırımlarına da ışık tutacaktır. Bu bağlamda, başta Diyarbakır ve ilçeleri olmak üzere, Şanlıurfa, Gaziantep, Adıyaman, Mardin, Batman, Elazığ, Malatya, Van, Bingöl, Bitlis, Kilis, Şırnak, Erzincan, Siirt, Muş illerinden mazot desteği tarafımızdan sağlanarak 500’e yakın otobüs ile çiftçilerimizin sektördeki yenilikleri, teknolojideki gelişmeleri takip etmelerine ve verimli tekniklerle üretim yapılmasına fuarımız vesilesi ile imkan sağlanmış olacaktır” diye konuştu.

“Diyarbakır’da ciddi bir üretim var”

Diyarbakır Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar ise, Diyarbakır'ın bölgeye hitap eden bir il olduğunu belirterek, “Diyarbakır’da ciddi bir üretim var. Bu üretim her geçen gün yeni gelişmelerle artmaktadır. Bundan 30 yıl öncesinden bahsedecek olursak tarımdan aldığımız verim miktarı belliydi. Hububatta 150 kilo, mısırda 300 kilo dekara bir verim alınırken, geldiğimiz noktada yaklaşık olarak 600 kilo civarında hububatta, mısırda bir buçuk ton üzerinden dekar başına 6 katı artan bir verim olmuştur. Tarımsal araştırma enstitülüleri, üniversitelerin ve özel söktürün yapmış olduğu çalışmalarla üretim materyalleri geliştirildi. Özelik bakımından oldukça çeşitli verimler ıslah edildi. Bu sayede elde edilen materyaller çiftçimizin ve üreticimizin beğenisine sunuldu. Bunların tarla şartlarında ekimleri gerçekleştirildi. Tarım ve hayvancılığı geliştirirken, kullanacağımız aletler de önem arz etmektedir" dedi.

“Diyarbakır bölgeye hitap eden bir ildir“

Fuarların, çiftçileri teknolojiyle bir araya getirdiğini dile getiren Atalar, "El birliğiyle orada karşılıklı fikir alışverişi alınıp, yeni fikirler ortaya çıkar. Diyarbakır bölgeye hitap eden bir ildir. Buradaki tarım ve hayvancılık potansiyeli yüksek iken fuarlarımızın da burada gerekli kapasiteyi oluşturması gerekiyor. Bu nedenle bütün kurumlarımızın ve STK'ların elinden geleni yapması ve bu bölgeyi canlandırmamız gerekiyor" şeklinde konuştu.

“Karacadağ pirincini tescilleyeceğiz”

Kentin daha önce "Diyarbakır karpuzu", "örgü peyniri", "burma kadayıfta” Coğrafi İşaret Tescil Belgesi aldığını, son olarak Karacadağ pirincinin tescilini gerçekleştirdiklerini belirten Atlar, “Fuar açılışında Karacadağ pirincinin tescil töreni yapılacak. Karacadağ bölgesindeki bu kıymetli ürünü inşallah tescili gerçekleştirip Diyarbakır'a armağan edeceğiz. Karacadağ pirincinin protein, nişasta ve özellikle de mineraller bakımından diğer pirinçlerden biraz farkı var bu nedenle tescil yapıldı. Lezzet farkı da oradan geliyor. İlimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum" diye konuştu.

DTSO ve DTB’den TÜYAP’a teşekkür

Daha sonra söz alan DTSO Başkanı Ahmet Sayar ve DTB Başkanı Engin Yeşil’de, bu yıl 9. düzenlenen, Tarım ve Hayvancılık Fuarının Diyarbakır ve bölge için hayırlara vesile olmasını dileyerek, “Fuarın ilimizde düzenlenmesinde emeği geçen başta TÜYAP olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarına teşekkür “ettiklerini ifade etiler.

Fuar, kuzu ve oğlak güzellik yarışmasıyla başlayacak

Fuar kapsamında 4 Nisan Çarşamba günü saat 14:30’da düzenlenecek olan kuzu, buzağı, oğlak Teşvik ve Güzellik Yarışması ile ziyaretçilerin hoşça vakit geçirmeleri sağlanacaktır. KOSGEB tarafından desteklenen ve 4 Nisan 2018 tarihinde ziyarete açılacak olan Diyarbakır Tarım Hayvancılık Fuarı’na giriş ücretsiz olup 4-5-6-7 Nisan tarihlerinde 09:30 - 18:00; 8 Nisan tarihinde ise 09:30 - 17:30 saatleri arasında ziyaret edilebilecektir.


Haber okunma sayısı: 178

Haberin etiketleri:

etiket


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER