DÖRT AYAKLI MİNARE AÇILDI, TARİHİ MEKANLAR DOLDU TAŞTI

dort-ayakli-minare-acildi-tarihi-mekanlar-doldu-tasti

Diyarbakır’da hafta sonunu fırsat bilen yerli ve yabancı ziyaretçiler tarihi mekanları doldurdu. Çatışmaların ardından kapatılan ve geçtiğimiz gün vatandaşların ziyaretine açılan tarihi Dört Ayaklı Minare önüne gelen vatandaşlar burada hayatını kaybeden Tahir Elçi’yedua ederken, On gözlü Köprü ’ye giden vatandaşlar ise eğlenerek güzel bir hafta sonu geçirdi.
05 Mart 2018 Pazartesi 17:22

Diyarbakır’da yağışlı günlerin ardından bahar mevsimine girilmesi ve havanın 3-5 derece  ısınmasıyla birlikte yerli ve yabancı turistler tarihi ve turistik mekanlara akın etti.

Diyarbakır’da güneşli güzel bir güne uyanan yerli ve yabancı ziyaretçiler tarihi mekanlara akın etti.

2 yıl önce çatışma seslerinin yankılandığı Sur İlçesinde bulunan Dört Ayaklı Minare, Ulu Cami, Sülüklü Han, Ahmet Arif Müzesi ve On Gözlü Köprü gibi tarihi mekanlar ziyaretçilerle dolup taşarken, Gazi Caddesi’nde ise bayram havası esiyor.

Gazi Caddesi’nin sonunda bulunan Tarihi Dört Ayaklı minarenin bulunduğu sokak vatandaşların ziyaretine açılırken, Dört Ayaklı Minare önüne gelen vatandaşlar çıkan çatışmalar sırasında hayatını kaybeden eski Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi için dua edip hatıra fotoğrafı çektiler.İzler halen duruyor

Ayrıca çatışmalardan zarar gören ve ayaklarında kurşun izi bulunan Dört Ayaklı Minare’nin olay günü yaşananların izleri halen duruyor.

On Gözlü Köprü’de eğlence

Kenttin tarihi mekanlarından olan On Gözlü Köprü ’de ziyaretçi akınına uğrarken, buraya gelen vatandaşlar davul zurna eşliğinde güzel vakitler geçirip aileleriyle birlikte hem piknik yaptılar, hem de fotoğraf çektiler.

Ziyaretçiler tarihi ve kültürel zenginliklerin yanı sıra lezzetleriyle de ünlü kentte kısa bir tur düzenledikten sonra restoran ve lokantaların yolunu tutarken, çevre illerden geldiklerini belirten bazı vatandaşlar ise, Diyarbakır’ı çok sevdiklerini ve fırsat buldukça gelip gezdiklerini ifade ettiler.

Surlarda tehlikeli hareketler

Öte yandan Diyarbakır’ın tarihi surları da hafta sonları binlerce ziyaretçinin akınına uğrarken, surları gezen gençler hatıra fotoğrafı çektirmek ve selfie yapmak için tehlikeli hareketler yaptılar. Gençler adeta ölümü göze alıp, Surların en uç noktalarına kadar gidip fotoğraf çektirmesi dikkat çekti. 2014 yılının Ocak ayında Surları gezen genç bir kız, akli dengesi yerinde olmayan bir kişi tarafından aşağı itilerek yaşamını yitirmişti.


HABER/SEDAT IRMAK 


Haber okunma sayısı: 277

Haberin etiketleri:

etiket


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER