ANTALYA’DAKİ VANLILAR KURTULUŞ GECESİ DÜZENLEDİ

antalyadaki-vanlilar-kurtulus-gecesi-duzenledi

Antalya’da yaşayan Vanlılar, Van’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100’ncü yıl dönümü nedeniyle düzenledikleri gecede, doyasıya eğlendi, birlik beraberlik mesajı verildi.
09 Nisan 2018 Pazartesi 18:31

 HABER/Oya TİMUROĞLU BOYSAN

VAN’IN düşman işgalinden kurtuluşunun 100’ncü yıl dönümü, Antalya’da yaşayan Vanlılar tarafından düzenlenen gecede büyük coşku içinde kutlandı. Geceye katılanlar birlik beraberlik mesajı vererek, doyasıya eğlendi, Van yemekleri yedi.

Van’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100’ncü yıldönümü, Van’ın dışında yaşayan Vanlılar tarafından da bulundukları kentlerde düzenlenen organizasyonlarla kutlanıyor. Antalya’da bulunan Vanlılar da, Bilgehan Otel’de bir gece düzenledi.

Van Yemekleri Gurubu Üyesi Oya Timuroğlu Boysan, Zehra Aydınoğlu ve İhsan Çavuşoğlu’nun düzenlediği gece, şehitler için saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlandı. Gecenin açılış konuşmasını yapan Oya Timuroğlu Boysan, gecelerine onur veren tüm konuklara teşekkür ederek başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü:

Bir yanımız Van, bir yanımız Antalya“Gecemize tüm konuklar hoş geldi. Dün Van'ın kurtuluşu için can veren atalarımız ve bugün ülkemizin bölünmez bütünlüğü için şehit olan askerlerimizi, bir kez daha saygı ve rahmetle anıyoruz. Ruhları şad mekanları cennet olsun. İnsan yaşadığı yere benzer. O yerin suyuna toprağına benzer demiş bir şairimiz. Bizler bir yanımız Van'ın suyuna toprağına, bir yanımızda Antalya'nın suyuna toprağına benziyoruz. Bir aradayız bir bütünüz. Bu akşam burada kültürümüzün bir parçası olan tatlarını hiç unutmadığım yemeklerimizin, birkaçını sunacağız.”

CHP’li Kara’nın mesajı okundu

Boysan, 2 Nisan Van’ın kurtuluş gününün aynı zamanda, Dünya Vanlılar Günü olması için CHP Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara’ın girişimleri olduğunu anımsatarak Kara’nın mesajını okudu. Kara mesajında, “sevgili Vanlı dostlara davetleri için çok teşekkür ediyorum. Gecenize Ankara'da olmam gerektiği için katılamıyorum. Ancak Vanlılar günü bir gün meclis kürsüsünden ilan edeceğiz Tüm arkadaşlara sevgi ve saygılarımı iletiyorum” dedi.

Geceye katılamayan Antalya’nın merkez Muratpaşa İlçe Belediye Başkanı da yoğun programı nedeniyle katılamadığı geceye katılanlara selam ve sevgilerini iletti.

Aydınoğlu’da,  kurtuluş sürecine nasıl gelindiğini anlattı

Daha sonra konuşan Zehra Aydınoğlu da,15 Mayıs 1915 nasıl gelindi başlığı altında bir konuşma yaptı. Aydınoğlu, 2, 3 Haziran 1896 yılındaki ilk önemli Ermeni ayaklanmasından ve daha sonra arkası devam eden ayaklanmaların aslında kardeşliği ve komşuluğu öldürdüğünü söyledi.

Van Valisi Ali Paşa’nın hayatını ve şahadetine, Osmanlı'nın birinci dünya savaşına girmesi ve 120 kahraman yaşadıklarını anlatan Aydınoğlu’nun konuşması duygulu anların yaşanmasına neden oldu.

Daha sonra konuklara ayran aşı, Kürt köftesi ve mercimekli bulgur pilavı eşliğinde taze Van Balığı ikram edildi. Geceye katılanlar İhsan ve Ünal Çavuşoğlu çiftinin Van manileri, Vanlı Müzik Öğretmeni Jülide Akdeniz’in seslendirdiği Van türküleri ve Suna Balta ve Veysel Gökırmaklı’nın Ali Paşa ağıtını dinledi. Gece halayların çekilmesi ile son buldu.

Bu arada geceyi organize edenler Bilgehan Oteli sahibi Fikret Durmaz ve Oteli Müdürü Esra Tatar’a teşekkür ettiler.


Haber okunma sayısı: 659

Haberin etiketleri:

etiket


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

DİYARBAKIR - HAVA DURUMU

DIYARBAKIR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ