STEM EĞİTİM PROJESİ YAPILDI

stem-egitim-projesi-yapildi

ABD Büyükelçiliği Küçük Ölçekli Hibe Programı finansal desteği ve Genç Başarı Eğitim Vakfı işbirliğinde yürütülen ’STEM ile Girişimde Yeni Ufuklar’ Proje’nin ilk eğitim ve ilk durağı Diyarbakır’da gerçekleşti.
21 Ocak 2018 Pazar 18:07

 DİYARBAKIR- Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu’nun (TÜRKONFED) gençleri girişimci eko-sistemi ile tanıştırmak ve teşvik etmek amacıyla geçen yıl İstanbul’da hayata geçirdiği ’STEM ile Girişimde Yeni Ufuklar’ projesi, bu yıl Anadolu’ya yayılıyor.

İlk eğitim öncesi konuşan DOGÜNSİFED Başkanı Aziz Özkılıç, “Bende sizlerin yaşlarındayken, ülkeme ve çevreme nasıl daha faydalı bir genç olacağımı düşünüyordum” derken, STEM eğitiminin çok önemli bir proje olduğunu ve gençlerin bu fırsatı iyi değerlendirmesini isterken, DİSİAD Başkanı Burç Baysal ise,  Sivil toplum kuruluşu temsilcileri olarak 20 yıldır yoğun olan iş piyasası içerisine yeni oyuncular çıkarmak adına bir sürü eğitimler verdiklerini ifade etti.

 

Bugüne kadar kent içerisinde insanların istihdamı, mevcut ekonomi ile ilgili çok şeyler yapmaya çalıştıklarını ancak bunları tam anlamı ile beceremedikleri özeleştirisinde bulunan Baysal, “Bundan sonra sizlerin devreye girmesi lazım. Kentin bölgenin bu yoksul sınırı altında yoğun bir nüfus barındıran bölgenin sizin gibi genç beyinlere ihtiyacı var. Ben bunun içinde bu tür eğitimlerin çok önemli ve kıymetli olduğuna inanıyorum. Bugünden sonrada bu derneklerimiz federasyonlarımız ile sizlerin devamlı yanında olduğumuz unutmayın. Tüm katkıyı sizler devamlı sunmak mutluluğunu içinde olduğumuzu unutmayın. Bu tür eğitimlerinde bizler ve sizlerde çok faydalı olduğuna inanıyorum” diye konuştu. 

TÜRKONFED, geleceğin girişimcilerini yetiştirmek ve Türkiye’de genç girişimcilik eko-sistemi oluşturabilmek amacıyla geçen yıl İstanbul’da hayata geçirdiği ‘STEM ile Girişimde Yeni Ufuklar’ projesini, bu yıl ’STEM Anadolu’ adıyla 4 farklı illerde de sürdürülecek. Proje bu yıl 160 lise öğrencisi eğitim alacak. Proje kapsamında bu yıl 160 lise öğrencisi eğitim alacağı ‘STEM ile Girişimde Yeni Ufuklar’ projesini, ikişer gün dört farklı gruplara halinde eğitim aldılar. Diyarbakır, İzmir, Ankara, Eskişehir illerinde gerçekleştirilecek. Eğitimlerden sonra İstanbul’da düzenlenecek kapanış toplantısında, gençler, kendi iş fikirlerini sunabilme imkânı yakalayarak, melek yatırımcı, mentor ve girişimcilerle bir araya gelecekler.40 yakın liseli katıldı

Genç Başarı Vakfı işbirliğiyle hayata geçirilen projenin ev sahipliğinde düzenlenecek Türkonfed Stem ile Girişimde Yeni Ufuklar Projesi Anadolu ilk durağı Diyarbakır’da DOGUNSİFED ve DİSİAD toplantı salonlarında gerçekleşen toplantıya DOGUNSİFED Başkanı Aziz Özkılıç Türkonfed Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şeyhmus Akbaş ve DİSİAD Başkanı Burç Baysal ve Diyarbakır merkez ve ilçelerinden değişik liselerden 40 yakın öğrenci ile öğretmeleri katıldı.

Aziz Özkılıç

DOGUNSİFED Başkanı Aziz Özkılıç, Liseli gençlere “TÜRKONFED yetkilileri, değerli gençlerimiz, sevgili öğretmen arkadaşlarımız, bugün burada sizlerle bulunmamızın en önemli sebebi yerel kalkınmayı destekleyici, gençlerimizin istihdam yaratan nesiller içerisinde yüksek seviyede üretim kapasitesine ulaşmaları, aynı zamanda bilim ve teknolojiyi kullanarak çeşitli girişimcilik faaliyetleri içerisinde aktif ve fayda odaklı bir çerçevede olmalarına katkı sağlamak içindir” diyerek başladığı konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü; “Sizlerin ne kadar heyecanlı olduğunuzu anlayabiliyorum. Bende sizlerin yaşlarındayken, ülkeme ve çevreme nasıl daha faydalı bir genç olacağımı düşünüyordum. Şuan burada olmanız ve bu heyecanı tam uygulama odaklı bir proje içerisinde yaşamanız çok değerli. Değerli eğitmenlerimize soru sorarak, sorumluluk alarak ve tamamen yaşayarak deneyimleyeceğiniz bir eğitim sizleri bekliyor. Oldukça faydalı bir eğitim geçireceğinize inanarak, tüm eğitim ve öğrenim hayatınızda hepinize başarılar diliyorum. Tabi ki sizler lise 2, 3, 4 sınıf öğrencilerisiniz o yüzden çok önemli ve bu büyük eğitim programının da Diyarbakır’da olması bu tür eğitim programlarında Diyarbakır’da ki gençlerimiz içinde faydalı olacağını ve ileride bu gençlerimize de iş imkânı sağlayan iş adamları ve iyi birer girişimci de çıkacağından çok faydalı olacağından eminim ve inandığımı ifade etmek istiyorum. Burada ise bizleri kırmayıp bu teklifimizi de kabul eden TÜRKONFED başkanına ve yönetim kuruluna, hocalarımıza DOGUNSİFED ve DİSİAD yönetimi olarak teşekkür eder sizleri de buradan ağırlamaktan onur duyduğumuzu ifade etmek istiyorum ileride hepinizi iyi yerlerde göreceğiz buna da inanıyorum”

Burç Baysal

Diyarbakır Sanayici İş İnsanları Derneği (DİSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Burç Baysal ise, “Okul okumak ile maalesef yaşam günümüz bugünkü koşullarında bitmiyor o acıdan bu girişimcilik ruhu içinizde barındırarak almış olduğunuz bu eğitimler ile pekiştirebilirsiniz bu 80 milyon nüfus içerisinde ise rekabet etme şansı bulabileceksiniz. Bizler Diyarbakır’ın iş İnsanları derneği olarak faaliyet sürdürmekteyiz. 20 yıldır Diyarbakır’da gerek iş dünyasında içerisinde girişimcilerin çıkmasında gerekse mevcut iş adamların yaşamlarını kolaylaştırmak açısından bir örgütlü yapı uzun zaman önce birçok örgütlenmeyle beraber sizin bir daha yaş grubunuz üzerindeki insanlarla girişimcilik eğitimi ve sertifikaları vererek onları bu yoğun piyasaların içerisinde yeni oyuncular çıkarmak adına bir sürü eğitimler verdik. TÜRKONFED’in Türkiye genelinde yapmış olduğu önemli bir projenin içerisinde yer almaktayız. Kentimizde gereçten iş veren sayısı çok az arkadaşlar kentimizde üreten sayı nüfusumuza oranladığımıza rağmen gerçekten büyük bir handikap içerisinde görmekteyiz. 2 milyona yakın bir nüfusumuz var sizler gibi, bu nüfusun yarısı sizler gibi genç insanların oluşturduğu bir yapıdayız o açıdan olanak yaratabilecek iş imkanları yaratabilecek çok kısıtlı ve sınırlı iş verenlerimiz var bundan dolayı siler gibi gençlere çok işler düşmektedir. Çünkü okullarınızdan mezun olduğunuz zaman saha çıktığınızda ise sizleri istihdam sağlayacak çok az sayıda ve kısıtlı işverenler ve işletme sayısı da çok azdır o açıdan bu tür eğitimleri hiçbir zaman kaçırmadan değerlendirmeniz ve can kulağı ile dinlemeniz gerekmektedir” dedi.

 “Bölgenin sizin gibi genç beyinlere ihtiyacı var”

Gençlere seslenen Baysal, şöyle devam etti: “Bir şekilde yarınlar acısından ise hazırlık içerisine girmeniz sadece sizlerin değil kentin bölgenin geleceği olduğunu lütfen olduğunu unutmayın. Bugünkü yaşam şartlarında sadece yaşamı sürdürmek açısından imkanlar var. İşte bizler sosyal dokusunu bilen bir toplumuz bir şekilde aileleriniz sizleri karnınızı doyurabilmek imkanları bulabilirler ama burada bitmiyor sizler farklı sorgular içerisindesiniz. Bu bölge içerisinde bu temiz zihinler işe dönüşmesi ekonomiye dönüşmesi dışında başka bir çaremiz yok. Bu kadar geniş toprakları ile bu kadar genç nüfus ile her tür imkanını bizler sağlayan yaradan verdiği bir yerdeyiz bunları da yoğurmak bizler ve sizlere düşmektedir. Bizler bir şekilde doğru veya yanlış bugüne kadar kent içerisinde insanları istihdam ilgili mevcut ekonomi ile ilgili çok şeyler yapmaya çalıştık ama bizler bunları tam anlamı ile beceremedik kanaatindeyim. Bundan sonra sizlerin devreye girmesi lazım. Kentin bölgenin bu yoksul sınırı altında yoğun bir nüfus barındıran bölgenin sizin gibi genç beyinlere ihtiyacı var. Ben bunun içinde bu tür eğitimlerin çok önemli ve kıymetli olduğuna inanıyorum. Bu günden sonrada bu derneklerimiz federasyonlarımız ile sizlerin devamlı yanında olduğumuz unutmayın. Tüm katkıyı sizler devamlı sunmak mutluluğunu içinde olduğumuzu unutmayın. Bu tür eğitimlerinde bizler ve sizlerde çok faydalı olduğuna inanıyor çok verimli geçtiği içinde sizler teşekkür ediyorum”

Akbaş: Hayallerinizi yüksek tutun!

Gençlerin umutlarını ve hayallerini kaybetmemesini isteyen TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şeyhmus Akbaş, gençlerin girişimci ruhu yaratmalarının önemine değindi.

eğitimi gelişmeyen toplumların ekonomisinin, demokrasisinin gelişmeyeceğini, dolayısıyla refahının ve teknolojisinin de gelişemeyeceğini vurgulayan Akbaş, şunları söyledi: “Dikkat ederseniz arkadaşlar girişimciliği iyi olan ülkelerde eğitimde iyi bir yerlerde olduğunu görürüz. Benimde evlatlarım var onlarda üniversite mezunu onları hiçbir zaman kurum için okumadılar hiçbir zamanda onları bir kurumda çalışsınlar diye okutmadım. Bu konular ileride çok ciddi bir şekilde önünüzü kapatacaktır. İyi bir girişimci ve iyi bir yönetici özel sektörde bir kurumda çalışandan iki kat daha fazla maaş almaktadır. Sizlere verdiğim bu örnek olsun diye söyledim. Yani iyi bir girişimci ruhu yaratmak bu sizi de bizi de ülkemizi de bölgemizi de her kesi güçlendirecektir. Bu unutmayın arkadaşlar bizler babalarımızdan bir adım öndeyiz sizler ise bizlerden iki adım önde olacaksınız. Bundan şüphemiz yok siz gençlerden konuştuğum zaman bazen gözlerinizden o ışık almanın mutluluk içindeyim ve inanıyorum ki gelecek için çok güzel şeyler yapacağınızdan hiçbir şüphemde olmayacak. Buna inanın ve güvenin sizler yeter ki hayallerinizi yüksek tutun arkadaşlar sizlerin çok güzel büyük şeyler yapabileceğiniz kapasiteniz mevcuttur. İnanın ileride bürokrasi anlamında gelecek ile yön verme noktasın iyi yerlere gelirisiniz. Bakınız uluslararası bir şirketin ceosu bir bakanlığın bütçesi kadar gelir alabiliyor. Sizlerde bunu yapabilirsiniz onun içinde hayalleriniz yüksek tutunuz sizler neden yapamayasınız. İnanın hiçbir eksik bir tarafımız yoktur. Benim babam benin resmi kurumda yerim ayarlamıştı. Ben memuriyeti kabul etmedim çünkü benim hayallerim vardı onun için de girişimcilikte ilerlemek istedim. Başarılı da oldum onun için sizlerinde ileride iyi bir girişimci olacağınıza inanıyorum. Sizler ve DOGUNSİFED Başkanı Aziz Özkılıç ve DİSİAD Başkanı Burç Baysal’a teşekkür ederim” dedi.

Bir sonraki durak İzmir

Konuşmaların ardından eğitimler uzman kişiler tarafından verildi. İki gün süren eğitimlerin bir sonraki durağı ise İzmir olacak. Ardından Ankara, Eskişehir illerinde gerçekleştirilecek olan eğitimlerden sonra İstanbul’da düzenlenecek kapanış toplantısında, gençler, kendi iş fikirlerini sunabilme imkânı yakalayarak, melek yatırımcı, mentor ve girişimcilerle bir araya gelecekler.


HABER/SEDAT IRMAK


Haber okunma sayısı: 322

Haberin etiketleri:

etiket


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER