SEÇİM NEDENİYLE ODANIN KASASINA 2 MİLYON LİRA GİRDİ

secim-nedeniyle-odanin-kasasina-2-milyon-lira-girdi

Diyarbakır Diyarbakır olalı böyle bir seçim görmedi! 14 Nisan’da yapılacak (DTSO) seçimleri Diyarbakır’da şimdiye kadar olmadık bir seçim atmosferi oluşturdu. 4 listenin yanı sıra bağımsız adayların da yarıştığı DTSO seçimleri, odanın kasasına 2 milyon TL’yi aşkın bir nakit paranın girmesine de vesile olurken, büyük bir rekabetin yaşandığı seçimlere katılımın son derece yüksek olması bekleniyor.
05 Nisan 2018 Perşembe 17:30

HABER/Sedat IRMAK

DİYARBAKIR - Olağan Üstü Hal (OHAL) süreci nedeniyle kent gündeminin son derece zayıf olduğu Diyarbakır’da temel gündem 14 Nisan’da yapılacak Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) seçimleri.

DTSO seçimleri Diyarbakır’da öylesine büyük bir hareketlilik ve gündem oluşturdu ki, yerel ve genel seçimleri aratmayacak bir seçim atmosferi yarattı.

DTSO seçimlerinde 16 grupta oy kullanacağı beklenirken, her grupta 3 kişinin seçileceği seçimlerde, toplam 48 kişi DTSO meclisini oluşturacak, DTSO meclisi de kendi içinde yönetimi, yönetim de kendi içinde oda başkanını seçecek.Yeşil Liste öne çıkıyor

Seçimlere 4 büyük oluşum tek liste halinde giriyor. Öne çıkan grupların başında yer alan Yeşil Liste, eski DTSO başkanı Mehmet Kaya’nın başkan adaylığı ile seçim çalışmalarını yürütüyor. DTSO deneyimi olan güçlü bir ekibe sahip yeşil liste, yoğun saha çalışmaları ile dikkat çekiyor. Bir dönem DTSO başkanlığı da yapan ve odaya kurumsal bir kimlik kazandıran, temsil kabiliyetiyle öne çıkan Mehmet Kaya’nın, DTSO deneyimi belirgin bir fark olarak kendini gösteriyor.

Sarı Listede yatırımcı iş insanı ve OSB deneyimi farkı

DTSO seçimlerine hazırlanan bir diğer önemli grup ise Sarı Liste. Diyarbakır’ın tanınmış iş insanı Abdulkadir Karavil’in başkan adaylığı ile seçimlere hazırlanan Sarı Liste, reklam ve tanıtım çalışmalarını son 15 güne bırakmayı tercih ederek, kamuoyunun karşısına çıktı. Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkan vekili olarak yürüttüğü çalışmalar ve OSB’ye kazandırdıklarıyla dikkat çeken Karavil, yatırımcı iş insanı kimliği ile deneyimlerini öne çıkaran bir seçim argümanı kullanıyor.

Bağımsız adaylar

Yeşil Liste ve Sarı Listenin dışında Beyaz Liste ve Kırmızı Liste ile de seçim çalışması yürüten grupların yanı sıra, kendi gruplarından bağımsız olarak seçime giren adaylar da bulunuyor. 11. Grupta bağımsız çalışma yürüten DTSO eski başkan yardımcılarından iş insanı Remzi Durmaz dikkat çeken isimlerin arasında yer alıyor.

7 bin civarı seçmen oy kullanabilecek

14 Nisan’da yapılacak seçimlere 7 bine yakın sayıdaki DTSO seçmeni oy kullanabilecek bir konumda bulunuyor. Kıyasıya bir seçim çalışmasının yürütüldüğü Diyarbakır’da, seçime katılım oranının son derece yüksek olması bekleniyor.

6 bin seçmen oy kullanamayacak

14 Nisan’da yapılacak seçimlerde, odaya borcu olan yaklaşık 6 bin kişi ise seçimlere katılıp oy kullanamayacak. Öte yandan son iki yıl içerisinde kurulan 3 bine yakın şirket de, mevzaut gereği kuruluşundan itibaren iki yıllını dolduramadığı gerekçesiyle oy kullanamayacak.

DTSO kasasına 2 milyon TL para girdi

Kıyasıya bir seçim çalışmasının yürütüldüğü Diyarbakır’da, odaya borcu bulunan ve seçim kullanmayacak durumda olan yaklaşık bin 500 DTSO üyesinin borcunu ödemesi nedeniyle odanın kasasına yaklaşık 2 milyon TL gibi bir para girdi. Ödenen borçların neredeyse tamamının DTSO seçimlerine aday olan listeler ya da bağımsız adaylar tarafından karşılanmış olması dikkat çekiyor.

Kazanan Diyarbakır olsun

Diyarbakır’da bulunan Sivil Toplum Kuruluşları, odalar, meslek örgütleri ve vatandaşlar, Hangi renk olursa olsun, kazananın Diyarbakır olması temennisinde bulunduklarını ifade ettiler. 


Haber okunma sayısı: 183

Haberin etiketleri:

etiket


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER