OSGİAD BAŞKANI ADANIR: ADAYLARIN SÖYLEMLERİ SAMİMİYETLERİNİ YİTİRMEKTEDİR

osgiad-baskani-adanir-adaylarin-soylemleri-samimiyetlerini-yitirmektedir

Diyarbakır’da 14 Nisan 2018 tarihinde yapılması planlanan Ticaret ve Sanayi Odası ile Ticaret Borsası seçimlerine ilişkin eleştiri ve değerlendirmede bulunan Ortadoğu Sanayici ve Girişimci İş İnsanları Derneği (OSGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Adanır, Seçim gününe yaklaşıldıkça adayların söylemleri ve kurumlara olan talebin üst düzeyde olması oldukça düşündürücü olduğu belirterek, “Adayları dinlediğinizde, bir bölgenin oda seçimlerinden çok sanki ülkenin ekonomi meclisine adaymış gibi adaylık sonrası ülke genelinde yaşanan sorunların bütününe yönelik çözümleri hedef alması samimiyetlerini yitirmektedir” dedi.
30 Mart 2018 Cuma 13:13

 DİYARBAKIR - Ortadoğu Sanayici ve Girişimci İş İnsanları Derneği (OSGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Adanır,, Diyarbakır’da 14 Nisan 2018 tarihinde yapılması planlanan Ticaret ve Sanayi Odası ile Ticaret Borsası seçimlerine ilişkin eleştiri ve değerlendirmede bulunarak önemli açıklamalarda bulundu.

14 Nisan 2018 tarihinde yapılması planlanan Ticaret ve Sanayi Odası ile Ticaret Borsası seçimleri seçim gününe yaklaşıldıkça adayların söylemleri ve kurumlara olan talebin üst düzeyde olması oldukça düşündürücü olduğunu belirten OSGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Adanır, “Çünkü siyasette yaşanan daralmadan kaynaklı bu tür kurumlar siyasete açılan kapılar olarak görülmektedir.  Ayrıca adayların yönetimine talip oldukları bu kurumların yasal statülerini yeterli düzeyde bilmediklerini görüyoruz. Bu tespitimizi destekleyen ana unsur ise,   ortaya konulan argümanların siyasi bir üslup ile vaat edilen söylemlerdir. Adayları dinlediğinizde, bir bölgenin oda seçimlerinden çok sanki ülkenin ekonomi meclisine adaymış gibi adaylık sonrası ülke genelinde yaşanan sorunların bütününe yönelik çözümleri hedef alması samimiyetlerini yitirmektedir ”dedi.

“Bir kurum sivil toplum kurumu olarak görülemez”

Oda ve Borsalar her ne kadar sivil toplum örgütleriymiş gibi ifade edilse de, bu görüşe katılmadığımızı söylemek isteriz diyen Adanır, “Temelinde gönüllük esası olmayan ve katılım zorunluluğunun olduğu bir kurum sivil toplum kurumu olarak görülemez, bu evrensel bir tespittir. Bu kurumlar yasalar ile kurulmuş ve kamu yararına çalışan kamu kurumlarıdır. Bu kurumların kuruluş kanunlarının belirlediği sınırlar çerçevesinde hareket edebilirsiniz. Sivil bir özgürlük çizemezsiniz.  Toplumsal bir ekonomik kalkınma, rızayen atılan adımlar ile mümkündür. Diyarbakır'da iş çevrelerinin oluşturduğu SİAD ve GİAD olarak tarif edilen iş dünyasını temsil ettiğini iddia eden sivil toplum kuruşları üye katılımı, örgütlenme ve yaşadıkları ekonomik sıkıntılar had safhada iken oda ve borsalar için yaşanan aday enflasyonu, vaad edilen örgütlenme faaliyetleri ve seçim çalışmaları için ayrılan parasal bütçelere baktığımızda bu işin ne kadar samimi olduğunu bu karşılaştırma ile test edebilirsiniz. .Zorunlu olmadan bir araya geldiğimiz kurumların çatısı altında başarılı ve samimi olabiliriz ve bu kurumlarda sivil toplum kuruluşlarıdır” dedi

Sayar ve Yeşil’e teşekkür



İşin bir başka boyutu ise aday profilleri olduğunu belirten Adanır, “Yıllardan beri sivil toplum kuruluşları da dahil olmak üzere bu tür kurumlarda kadrolu personel edasıyla sürekli aday olan, o koltukları gereksiz meşgul eden, kendisini olmazsa olmaz gören, değişime tahammülü olmayan, gençliğe şans tanımayan, her konuda bir uzman edası ile fikri olan, kendi iş dünyasında zerre kadar başarısı olmayan, katıldığı yüzlerce kurumsal toplantıdan bir payda edinmeyen, bu toplantı sonuçlarını kişiliğine ve kendi işletmesine entegre edemeyen ve bu tür seçimlerde kendilerine yer bulmayı hayati bir mesele olarak gören, gerektiğinde beraber yürüdüğü en yakın fikirdaşını bir anda yalnız bırakıp bölgenin değil kendi çıkarları uğruna saf değiştiren ve daha olumsuz sıralayacağımız bir çok unsur barındıran bu kesimin yarattığı olumsuz enerjiyi bertaraf etme adına yeni girişimciler ve gençlik desteklenmelidir. Etik olmak şartı ile bu yapı içerisinde rekabet gerçekten seçimlere değer katacaktır. Bu bağlamda genç bir kadro Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası ile Diyarbakır Ticaret Borsasını güçlendirecektir. Bu yapının değerli ve güçlü olması daha fazla iş ve istihdam demektir.  Ayrıca,  Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim kurulu Başkanı Ahmet Sayar ile Diyarbakır Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Engin Yeşil görev yaptıkları süre içerisinde bölgede yaşanan olumsuzluklara rağmen süreci başarılı bir şekilde yürüterek gösterdikleri performanslarından dolayı  meclis üyelerini, yönetim kurumlarını ve kendilerini kutlar teşekkürlerimi sunarım” diye konuştu.

HABER/SEDAT IRMAK


Haber okunma sayısı: 540

Haberin etiketleri:

etiket


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER