LİCE KIŞ KABAĞI PAZARDA YERİNİ ALDI

lice-kis-kabagi-pazarda-yerini-aldi

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde yetiştirilen kış kabakları pazarda yerini aldı. Yemeği, tatlısı ve reçeli yapılan kabaklar kış aylarında yoğun ilgi görüyor.
03 Aralık 2017 Pazar 17:48

 DİYARBAKIR- Bahar aylarında toplanan kabaklar kış aylarında satışa sunuluyor. Diyarbakır’ın meşhur yemeği olan  meftune, yaz aylarında patlıcan, kış aylarında ise kış kabağından yapılıyor. Tatlısı ise ayrı bir lezzet olan kış kabağının, Üzeri kaymaklı ve bol cevizli balkabağı tatlısının adını duymak bile insanın ağzını sulandırmaya yetiyor. Pazarda yoğun ilgi görülen kabaklar, satıcılar tarafından da memnuniyetle karşılanıyor. Kış mevsiminin karakteristik lezzeti kış kabağının, bağışıklığı güçlendirmeden bağırsak hareketlerini hızlandırmaya, tok tutmadan cildi güzelleştirmeye kadar pek çok faydası vardır. Çoğumuz onu sebze olarak değerlendirirken aslında o; vitamin A, vitamin B, vitamin E, demir, sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, çinko, fosfor ve posadan oldukça zengin bir meyve.

Kış kabağının faydaları saymakla bitmiyor

Vücudun herhangi bir yerinde oluşan  iltihabın iyileşmesine yardımcıdır. Lif içeriği yüksek olduğu için zayıflama diyetlerinde uzun süre tokluk hissi sağladığı için zayıflamaya yardımcıdır. Sindirim sistemi problemi yaşayan  kişilerde yüksek lif içeriği sayesinde kabızlığı önler.

Kış kabağı demir, potasyum, kalsiyum, fosfor zengini…

Kış kabağında bulunan beta karoten sayesinde kalp hastalıklarında ve hiperlipidemi vakalarında kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olur. Antioksidan özelliği sayesinde kansere karşı vücudun dirençli olmasını sağlar. Vücudu mikroplardan korur, bağışıklığın güçlenmesinde oldukça etkilidir.Kış kabağı demir, potasyum, kalsiyum, fosfor gibi önemli minarelleri de içeriğinde barındırır. Bu sayede sağlıklı kemik gelişmesi ve kansızlığa karşı da önemli rol oynar. İçeriğinde bulunan A vitamini sayesinde deri ve hücre yapısının yenilenmesinde etkilidir. Kış kabağının içeriğinde bulunan çinko sayesinde saçların güçlenmesini ve dökülmesini önler. Pişmiş kış kabağını püre haline getirip içine biraz bal ve biraz süt ekleyerek macun şeklinde yapıp 15 dakika yüzünüze uyguladığınızda içeriğinde bulunan vitamin ve mineral sayesinde cildin yenilenmesine ve nem kazanmasına yardımcı olur.Kanserle savaşta büyük rol

Hem Alfa hem de beta karoten miktarı hiçbir sebzede olmadığı kadar kış kabağın da yüksektir. Karoten içeriği yüksek besinlerle beslenmenin kanserle savaşmada önemli rolü bulunmaktadır. Özellikle mide, prostat ve lenfomalara karşı karotenlerin koruyucu olduğu düşünülmektedir.


HABER/ M. ENES ÖZGÜLTEKİN


Haber okunma sayısı: 303

Haberin etiketleri:

etiket


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER