EBEDİNOĞLU: HİÇBİR ANLAYIŞA VE SİYASİ DÜŞÜNCEYE YARANAMIYORUZ

ebedinoglu-hicbir-anlayisa-ve-siyasi-dusunceye-yaranamiyoruz

42 meslek odası, 293 delege ve 60 bin üyesi bulunan Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) 26. Genel Kurulu gerçekleştirilirken mevcut Başkan Alican Ebedinoğlu delegelerin tamamının oyunu alarak yeniden başkan seçildi. Ebedinoğlu, "Bizler bu ülkenin, bu bölgenin ve bu kentin sahipleriyiz. Hep birlikte zorlu bir bölgede zorlu görevler yapıyoruz. Fakat, tabiri caizse hiçbir anlayışa ve hiçbir siyasi düşünceye yaranamıyoruz” dedi.
01 Mayıs 2018 Salı 18:51

 HABER/Sedat IRMAK

DİYARBAKIR- 42 meslek odası, 293 delege ve 60 bin üyesi bulunan Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) 26. Genel Kurulu gerçekleştirilirken mevcut Başkan Alican Ebedinoğlu delegelerin tamamının oyunu alarak yeniden başkan seçildi.

 

DESOB Konferans salonunda düzenlenen olağan kongreye Diyarbakır Ticaret ve Snayi Odası Başkanı Mehmet Kaya ve bölgeden gelen odalar birliği başkanları ve yönetim kurulu üyeleri de konuk olarak katılırken delegelerin çoğu salonda hazır bulundu.

 Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) 26. Genel Kurulunda ilk olarak Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken’in gönderdiği telgraf okundu.

 

Palandöken gönderdiği telgrafta; “Sizler alın teri ve küçük sermeyesi ile üretim yapan, istihdam yaratan, vergi verip ülkesine katkıda bulunan, şerefiyle yaşam kavgası veren bir büyük toplumun mensuplarısınız. Sizin bugün için son derece önem ve anlam kazanan Genel Kurullarınızda, siyasi görüşlerinizi bir tarafa bırakarak sergileyeceğiniz birlik ve beraberlik karşısında eğilmeyecek hiçbir güç tanımıyorum. Genel Kurunuzu üstün başarı dileklerimle selamlıyorum ve hepinize içten saygı ve sevgilerimizi arz ediyorum” dedi.

 

“DTSO ile birlikte çalışacağız”

 

Palandöken’in mesajının okunması sonrası divan kurulmasıyla Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği 26. Genel Kurul'da açılış konuşması için söz alan ve geçtiğimiz ay yapılan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlık seçiminde seçilen Mehmet Kaya ve ekibini tebrik eden DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu,”DTSO Başkanı Mehmet Kaya ve ekibini canı gönülden tebrik ediyorum. Kendileriyle daha önce çalıştığımız dönemde, gerek kentimizin gerekse bölgemizin ekonomik ve siyasal sorunlarına önemli derecede katkı sunmuştuk. İnanıyorum ki yeni dönemde de  el birliğiyle tüm sorunlarımızın üstesinde birlikte gelmeye çalışacağız” dedi.

 

“Hiçbir anlayışa ve siyasi düşünceye yaranamıyoruz”

 

Zorlu süreçlerden geçtiklerini belirten Ebedinoğlu, “Biz bildiğiniz gibi zorlu süreçlerden geçtik. Hep birlikte zorlu bir bölgede zorlu görevler yapıyoruz. Fakat, tabiri caizse hiçbir anlayışa ve hiçbir siyasi düşünceye yaranamıyoruz diyebilirim. Çünkü biz kentimizin ve bölgemizin sorunlarını dile getirmeye çalışıyoruz. Doğruları yapmaya çalışıyoruz. Yanlışı gördüğümüzde de haykırıp sesimizi yükseltmeye çalışıyoruz. Bizim bu şiarımız ve bizim bu dik duruşumuz, hiçbir baskı ve tehditle değişmedi, değişmeyecektir. Bizler bu ülkenin, bu bölgenin ve bu kentin sahipleriyiz. Biz acılarımızla mutluluklarımızla hep bir arada bu bölgede yaşayan insanlarız. Esnaf ve sanatkar ile tüccar kesimi olarak bu ülkenin birliği ve bütünlüğü için mücadele eden çok önemli kesimiz. Ülkenin ve bölgenin ekonomisine yön veren, istihdam sağlayan ve hatta ekonominin parametresi diyebileceğimiz bir teşkilatız. Bölgede yaşanan olumsuz gelişmelere rağmen biz elimizi, vücudumuzu taşın altına koyarak bölgeyi terk etmedik, istihdam sağlamaya devam ettik ve kepenklerimizi açık tutmaya çalıştık. Ben Esnaf ve Sanatkar Odalar birliği adına bu dik duruşlarından ötürü bütün yöneticileri tebrik ediyorum. Çünkü sizler, cesaret veriyorsunuz üyelerimize bizlerde sizlerin bize verdiği yetki ile her platformda sizlerin sorunlarını dile getirmeye çalışıyoruz” dedi.

 

“7 yaşındaki çocuklarımız bile politize olmuşlardır"

 

Diyarbakır’ın Sur ilçesi ve diğer bölgelerde yaşanan çatışmalar ve olaylarda yaşanan zorlukları da dile getiren Ebedinoğlu, “Biz son dönem içerisinde 2-3 yıl önce ciddi anlamda bölgemizde ve kentimizde büyük olaylar yaşandı. Bu olaylarla birlikte, hem halk olarak hem de esnaf sakatlarlar olarak ciddi sorunlarla karşı karşıya kaldık. Yaşanan bu olaylar esnasında biz hükümetin en üst düzey yetkilileriyle Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu çatısı altında bütün sorunlarımızı Ankara’ya iletmeye çalıştık. Bu yaşanan olaylarla ilgili sıkıntıya giren, işyerini kapatmak zorunda kalan ve bölgeyi terk etmek zorunda kalan birçok esnafımızın sorununa çare bulmak için bakanlıklarla görüştük birçok sorun çözüldü. Olaylarda etkilenen birçok esnaf ve sanatkarımızın vergi ve bağkur prim borcu ertelendi, faizsiz krediler verilmeye çalışıldı. Sur ilçemizde işyerini kapatmak zorunda kalan Bin 100’ün üzerindeki esnafımıza 3 bin TL’lik bir yardım verilmesini sağlayabildik. Bu ve buna benzer birçok sorunumuzu biz ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına ilettik. Çözümü bizi tatmin etmedi. Ancak,  umuyor ve diliyorum ki yetkililer sesimize artık ses olurlar.24 Haziranda yapılacak seçimden sonrada yeni gelen hükümet inşallah bölgenin sorunları konusunda ciddi çalışmalar yapar ve sorunlara çare bulma noktasında caba harcar. Çünkü yıllardır bölgenin huzuru ve güveni için bu bölgenin insanı emek vermekte ve mücadele etmektedir. Bizler de diyoruz ki; Huzur ve güvenin olmadığı bir yerde siz ekonomiyi düzeltemezsiniz, sanayiyi bölgeye çekemezsiniz. Yıllardır bölgeye onlarca ekonomik paket açıldı ama hiçbir paket bölgenin ve sanayicinin kalkınması adına hiçbir karşılık bulmamıştır. Biz siyasetçi değiliz ama temel sorunların kaynaklarını biliyoruz.7 yaşındaki çocuklarımız bile politize olmuşlardır. Onun için sorunlarımızın önceliğinde kalıcı bir barış ve huzur ortamının sağlanmasıdır. Buda ne şiddetle, ne olaylarla ve ne operasyonlarla çözülmeyeceği gerçeğini biz 40 yıldır yaşıyoruz ve yaşamaya devam ediyoruz. Onun için temennimiz, yeni dönemde artık silahların sustuğu, bölgenin huzur ve güvene ulaştığı, Ortadoğu coğrafyasında barış ve kardeşlik havası estiği bir dönem olması temenni ediyoruz. Bütün siyasetçilerimiz artık kendi siyasi çıkarları ve rant siyasetleri için değil, gerçekten akan kanın durması için emek vermeleri ve ciddi anlamda mücadele etmeleridir” diye konuştu.

 

“Bu kentin gerçek sahipleri bizleriz”

 

Ben öncelikle 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramını kutlayarak konuşmasına başlayan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya ise, “Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri ile bu zor süreçte bu kenti terk etmedik, bu kentte üretmeye devam ettik, bu kentte durduk, bu kenti sahiplendik ve bu kentin gerçek sahipleri de bizleriz bunun herkesin bilmesi gerekiyor” dedi.

 

“DESOB, çok iyi bir sivil toplum örgütüdür”

 

Kaya, “Esnaf ve Sanatkarlar Odası kentimizin en önemli iki müessini bünyesinde barındırıyor. Çok iyi bir meslek örgütüdür ve aynı zamanda çok iyi bir Sivil Toplum Örgütüdür. Böyle bir duruşu bugüne kadar koruduğu için başta Başkanımız Alican Ebedinoğlu olmak üzere hepinizi tebrik ediyorum. Gerçekten bu kentte çok önemli bir duruş sergilediniz. Sivil Toplum Kurulusu olmanın en önemli özelliklerinden bir tanesi, kentte yaşanan siyasi süreç ve toplumsal süreçlere doğru bir şekilde müdahil olmak, bu kentte ortak aklı hakim kılma ve o aklı kentin tüm kesimlerine yayma çalışması yapmaktır. Esnaf odasına baktığımız zaman, bu kentte sivil toplum kuruluşu becerisini çok güzel göstermiştir. Yeniden seçilecek olan Alican Ebedinoğlu’nu tebrik ediyorum başarılarının devamını diliyorum” diye konuştu.

 

Yapılan açılış konuşmaların ardından tek listeyle gidilen seçimlerde mevcut Başkan Alican Ebedinoğlu 5’inci kez başkan seçilirken teşekkür konuşmasında 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramını kutlayan Ebedinoğlu, Genel Kurul toplantısına katılan çeşitli meslek örgütleri ile oda başkanlarıyla birlikte toplu hatıra fotoğraflarının çekilmesiyle genel kurul toplantısı sona erdi.

 

Yönetim kurulu görev dağılımı

 

Yapılan seçimlerde yönetim kurulu ise şu şekilde oluştu: “Başkan Alican Ebedinoğlu, Yönetim Kurulu asil üyeleri: Abdullah Aykul, Cahit Pekkolay, Mehmet Emin Güngör, Hüsamettin Alıncı, Ahmet Cemil Değirmenci ve Fahrettin Gülmüş- Denetim Kurulu asil üyeleri: Hüsnü Çınar, Mehmet Albayrak, Şaban Mlataş-Disiplin Kurulu asil üyeleri: Hüseyin Buluç, Mehmet Eşref Işık ve Hacı Tatlı” olarak belirlendi.


Haber okunma sayısı: 160

Haberin etiketleri:

etiket


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

DİYARBAKIR - HAVA DURUMU

DIYARBAKIR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ