DOĞRU KULLANIM DÜŞÜK FATURA

dogru-kullanim-dusuk-fatura

Kış aylarındaki en çok kullanılan ısıtma sistemlerinden biri olan kombi sistemidir. Enerji fiyatlarındaki artışlar üretim gerçekleştiren şirketleri olduğu kadar ev tüketicilerini de zorlamaya başladı.
24 Aralık 2017 Pazar 18:20

 Tüketicilerin artan fiyatlar karşısında alternatif ürünlere yönelmesinin can ve mal güvenliği açısından da tehlike yaratabileceğini belirten uzmanlar, tüketiciler hatalı kombi kullanımı nedeniyle daha fazla fatura ödüyorlar. Bunun sonucunda da kendilerini ve evlerini tehlikeye atabilecek ısınma ürünlerini tercih ediyorlar. Elektrik sobalarının çocuklar için tehlike oluşturduğunu, elektrik tesisatlarının her binada yeni ve güvenli olmamasından dolayı yangın tehlikesi oluşturduğunu gözardı etmemek gerekir. Doğru kombi kullanımı ile daha fazla verim ve daha güvenli ısınma tercih edilmelidir.

Konvensiyonel ısıtma cihazlarında su buharı içinde bulunan enerji, atık gaz ile birlikte kullanılmadan bacadan dışarı atılmaktadır. Yoğuşma tekniğine göre çalışan cihazlarda ise eşanjörde hissedilen enerjinin alınmasının yanı sıra atık gaz soğutulmaya devam edilerek, sıcaklık yoğuşma noktasına kadar düşürülür. Böylece atık gazın içindeki su buharı yoğuşur ve ortaya çıkan enerjide suya aktarılmış olur. Buharı yoğunlaştıran özel ısı eşanjörü ile yoğuşmadaki gizli ısı bacadan geri kazanıldığı için yoğuşmalı cihazlar geleneksel cihazlara göre daha verimlidir.

Doğru kullanım ile yüksek tasarruf

Yoğuşmalı Kombileri, Konvensiyonel-hermatik kombiler yerine tercih edilerek hem doğaya hem cebinize katkı sağlamış olursunuz. Yoğuşmalı kombiler, buharı yoğuşturan teknoloji sayesinde ısı bacadan geri kazanıldığı için verim değeri diğer kombilere göre daha yüksektir. Isıtılan alanın sıcaklığını kontrol eden ve istenilen sıcaklıkta kalmasını otomatik olarak ayarlayan oda termostatı veya radyatörler üzerinde bulunan termostatik vanalar kullanılmalı. Bu sayede ideal ortam sıcaklığını sağladığınızda otomatik olarak ateşleme duracak ve yakıt tasarrufu sağlanmış olacaktır. Her yıl kış aylarına girerken periyodik olarak radyatör temizliği ve kombi bakımını yaptırmak gereklidir. Daha güvenli ve daha kaliteli ısınma için özellikle periyodik bakımlar mutlaka yetkili servislere yaptırılmalıdır. Isıtılacak alanın, yapının doğru bir şekilde ısı yalıtımının sağlanmış olması önemlidir. Bu sayede içerideki sıcak havanın dışarıya kaçması engellenmiş olur. Kışın yakıt tasarrufu sağlayan yalıtım, yazın ise ortamın daha serin olmasına yardımcı olur.

Mümkünse ısıcam kullanılmalı, çift cam gibi ısı yalıtımına katkı sağlayan pencere sistemleri ile bütünlük sağlanmalı Radyatörlerin önleri ve üstleri kapatılmamalı, açık tutulmalı, alanın dekorasyonu radyatörler göz önüne alınarak doğru şekilde yapılmalı ki ortamda ki sıcak hava akışı ve dağılımı engellenmemiş olsun. Odaların sık sık havalandırılarak içeriye taze O2 (oksijen) girmesi sağlanmalı. Bu sayede oluşabilecek baş ağrısı şikâyetleri de azaltılabilir. Yapılan en büyük hata, sadece evde olunan vakitlerde kombiyi yakmak ya da sıcaklık ayarını yapmak için kombiyi açıp kapatmaktır. Kış başladığında, kombinizi çalıştırma ihtiyacı hissettiğiniz tarihten itibaren mevsim sonuna kadar düşük sıcaklıkta sürekli açık kalması önerilir. Böylece cihazın daha fazla gaz harcayarak ateşleme yapmasını engellemiş ve daha az gaz ile daha uzun süre kullanım sağlamış olursunuz. Kombinizin yıllık bakımlarını mutlaka yetkili servislere yaptırarak cihazınızın kullanım ömrünü uzatarak yakıt tasarrufu sağlarsınız.Doğalgazın faydaları saymakla bitmiyor

Günümüzde birçok alanda kullanılan doğalgazın yararları saymakla bitmiyor. Doğal gaz zehirsizdir; solunması halinde zehirleyici ve öldürücü etkisi bulunmamaktadır.

Doğal gaz temiz bir yakıttır; Kül ve kükürt bileşikleri oluşturmaz.

Kurum, is gibi atık ürünleri olmadığı için ısı transfer yüzeyleri temiz kalır.

Verimli bir yakıt olması sebebiyle daha yüksek ısı sağlayarak, kaliteli enerji verimliliği sağlar.

Kömür ve odun yakarken yapılan ön hazırlıkların( kırma, taşıma, ateşleme) veya fuel-oil’deki (ısıtma, filtreleme, basınçlandırma) eylemlerinden hiçbirisi doğal gazda yoktur.

Petrole eşdeğer bir yakıttır ve enerji çeşitliliği açısından stratejik bir avantaj sağlar.

Tesisler çok az bakım gerektirmektedir.

Uzun zaman dilimlerinde aynı yakıt kalitesi elde edilebilir.

Temiz, ekonomik ve güvenli olması sebebiyle endüstride doğrudan kullanılır, sistem verimi artar dolayısıyla ürünlerin kalitesinin artması sağlanır.

Doğal gazlı sistemlerde yanma hassas olarak kontrol edilebildiği için yakıt kaybı çok azdır.

Boru hattıyla kullanıcıya iletildiği için yakıtın taşınması için gerekli enerjinin tamamından tasarruf sağlar ve karayollarında taşıyıcı araç sayı ve yükünü azaltır.

Doğal gaz tesisat ve cihazları düşük basınçlarda çalıştığı için tüp gibi patlama tehlikesi ve basınçlı parça tesiri yoktur.

Alev boyu fuel-oil ve kömüre göre daha kısadır. Yanmayı tamamlamak için gerekli zaman da kısadır, dolayısıyla küçük kazanlar kullanarak yer tasarrufu sağlanır.

Doğal gazda istediğiniz sıcaklığa göre istediğiniz kadar tüketim gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede konfor ve tasarruf sağlanır.

Stoklama ve önceden sipariş verme gerektirmez.

Bir apartmanda her daire için ayrı gaz sayacı monte edilerek kimin ne kadar gaz tükettiği kolaylıkla hesaplanmaktadır.

Doğal gaz ısıtma, soğutma, pişirme, sıcak su elde etme amaçlı kullanılabilir.

Sanayide üretim amaçlı kullanılarak kaliteli ürünlerle insanların yaşam standartlarını yükseltir.

Türkiye’nin elektrik ihtiyacının küçümsenemeyecek bir kısmı doğal gazla çalışan santrallerde üretilmektedir.

Doğal gaz kömürden %63,odun’dan %67,elektrikten %73 daha karlıdır.

Havadan hafif olması sebebiyle, hava içinde yükselme eğilimi içerisindedir. Gaz kaçakları hava ile karışmadan önce yüksekte toplanır. Bu yüzden havalandırma bacalarından kolaylıkla dışarı atılabilirler.

Doğal gazın ısıl değeri hava gazına göre daha fazla, tüp gaza göre daha düşüktür. Bu sebeple doğal gaza dönüşen ocaklarda yemekleriniz daha çabuk pişmektedir.

Çevre dostu doğal gaz, kalıcı atık bırakmaz, dumansızdır.


HABER/ENES ÖZGÜLTEKİN


Haber okunma sayısı: 319

Haberin etiketleri:

etiket


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER