BİO ENERJİYE TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINDAN YOĞUN TALEP VAR

bio-enerjiye-turkiyenin-dort-bir-yanindan-yogun-talep-var

Dicle Üniversitesi (DÜ) yerleşkesinde 30 adet büyükbaş hayvanla 24 saat kesintisiz enerji üretimi yapan Hayvansal Atık Kökenli Model Biyogaz Tesisi kuruldu. Kurulan model tesis için Türkiye’nin bir çok noktasından yoğun ilgi gösteriliyor.
20 Aralık 2017 Çarşamba 17:05

 Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve Dicle Üniversitesi (DÜ) Ziraat Fakültesi tarafından minimum hayvan sayısı ile 24 saat kesintisiz enerji üretimi yapan, tüm parçaları yerli ve milli olan Hayvansal Atık Kökenli Model Biyogaz Tesisi kuruldu.

Tesisin yürütücüsü Doç. Dr. Ahmet Konuralp Eliçin, “model tesisimizin yazılı ve görsel medya haberlerinden sonra bölgede çok büyük bir yankı oluşturdu. Türkiye’nin birçok noktasında ve Bölgemiz çiftçilerimizden çok fazla talepler alıyoruz” dedi.

Konuralp Eliçin konuşmasına şöyle devam etti:

“30 büyükbaş hayvan gübrelerini bıraktıktan sonra gübre sıyırıcı ile 125 metreküplük ana gübre toplama çukurumuza alıyoruz. Bunu karıştırdıktan sonra bir pompa yardımıyla ön şartlandırıcı tankımıza alıyoruz. Burada kuru madde oranını tespit ettikten sonra besleme yaparak 80 metreküplük ana tankımıza koyuyoruz. Burada 21 ile 25 gün arasında ilk gaz çıkışı oluyor. Daha sonra günlük 1 tonluk taze dolguyla biz bu reaktörümüzü besliyoruz. Hava almadan gerçekleşen bir ortamda 37 santigrat derecede mezofilik bakterilerin oluşmasını sağlıyoruz ve bu kendiliğinden gaz tankına gidiyor. Kendi ürettiğimiz elektrik enerjisi ile tesisimizde ve bakıcı lojmanında elektrik ihtiyaçlarını karşılamaktayız”

Şanlıurfa, Adıyaman ve Mardin’den talepler geldiKonuralp Eliçin:  “Projemiz ile güzel dönüşler alıyoruz. Özellikle bölge dışında da almamız bizi çok sevindirdi. Bölge üreticileri ile yakın dostluklarımız var. Bölgedeki çiftçilerimizin sorunlarını dinliyoruz ve çözüm üretiyoruz. Bu projemizi duyan çiftçilerimizin çok fazla talepte bulunuyorlar. Özellikle büyük kapasiteli çiftliklerimiz talepleri var. Çiftçilerimizin projenin bazı noktalarında kafalarında soru işaretleri vardı. Bizde bu soru işaretlerini giderdik” diye konuştu.

 Konuralp Eliçin konuşmasını şöyle sonlandırdı: “

Daha büyük tesisleri bu projeyi de dahil etmek istiyorlar, bizde yardımcı oluyoruz. Diyarbakır’ın yanı sıra Şanlıurfa, Adıyaman ve Mardin’den ciddi talepler var. Bölge’deki çiftçilerimiz için kesintisiz güç olacaktır. Çiftçilerimiz bu model tesisimize çok ilgi gösterdiler. Bu da şunu gösteriyor çiftçilerimiz gelişen tarımla birlikte teknolojiyi de sıkı takip ediyorlar. Bölgemiz dışında arayan birçok il mevcut. Bu geri dönüşler bizi çok sevindirdi. Türkiye’nin dört bir noktasında projemiz dikkat çekti. Çiftçilerimiz için faydalı olacak bu projemizin üstüne katarak devam edeceğiz. Yakın gelecekte bu gübreyi bertaraf etmekte Çevre Bakanlığı ile sorunlar yaşacaklardır. Çünkü Çevre Bakanlığı bizim bu hayvan dışkısına atık gözüyle bakmakta ve diğer her türlü atıkla eşdeğer hale getirmekte. Biz ve üreticilerimiz atık olarak görmüyoruz. Bunu biz hayvansal yan ürün olarak görüyoruz. Bunun gübresinden yararlanıyoruz. Bertaraf etmekte Büyük sorunlar yaşacaklardır. Gazı alındıktan sonra çok daha verimli kokmayan ve tarlalara verimli hale getireceklerdir. İster istemezde bir yönelim olacaktır ilerleyen dönemlerde.”


HABER/ENES ÖZGÜLTEKİN 


Haber okunma sayısı: 298

Haberin etiketleri:

etiket


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER