POLİSE KAN DAVALILARI DİYE ATEŞ EDEN İŞÇİNİN BAŞINA GELMEYEN KALMADI

polise-kan-davalilari-diye-ates-eden-iscinin-basina-gelmeyen-kalmadi

Diyarbakır'da, 3 yıl önce Kobani olayları sırasında evine operasyon yapılan, bu sırada polisleri kan davalıları sanarak pompalı tüfekle havaya ateş eden, 42 yaşındaki Hasan Yeşil hakkında soruşturma açıldı. Soruşturma sonunda, Yeşil hakkında kamu davasının ertelenmesi ve uyuşturucu tedavisine gönderilmesi kararı verildi. Uyuşturucu kullandığına ilişkin tahlil veya test yapılmayan Yeşil, evinde ele geçirilen tozun akrabasının düğününden aldığı kına olduğunu söyledi. Yeşil, gerçeğin ortaya çıkması için kan ve idrar tahliline gönderilmesini istedi.
17 Aralık 2017 Pazar 18:11

 Diyarbakır'da 6-8 Ekim 2014'te çıkan Kobani olaylarına katılan şüphelileri yakalamak için polis kapsamlı operasyon yaptı. Ekipler 9 Ekim günü Şehitlik Mahallesi'ndeki 6 çocuklu Hasan Yeşil'in evine operasyon yaptı. Evin bahçe kapısını koçbaşı ile kıran polisleri, kan davalıları sanan Hasan Yeşil, uyuduğu odada pompalı tüfekle tavana 4 el ateş etti. Polisler karşı ateş açıp, evden çıkarak, takviye ekip istedi. Evinin duvarlarına 27 mermi isabet eden Yeşil, bu sırada 155 Polis imdat hattını arayıp, kan davalılarının evine saldırdığını öne sürerek yardım istedi. Durumun operasyon ekibine bildirilmesi üzerine silah sesleri kesilirken, gelenlerin polis olduğunu öğrenen Yeşil teslim oldu. Sol bacağından vurulan Yeşil hastaneye kaldırılırken, evde eylemci olmadığı belirlendi.

5 yıl hapis istemi

İfadesinin ardından serbest bırakılan Hasan Yeşil, hakkında 'Görevi yaptırmamak için direnme' iddiasıyla 5 yıl hapis istemiyle iddianame hazırlandı Yeşil hakkında açılan terör soruşturması ve polisler hakkındaki suç duyurusu ile ilgili ise takipsizlik kararı verildi. İddianamede, evine gelenlerin polis mi terörist mi olduklarını anlayamadığını belirten savcı bu nedenle eylemin meşru savunma olup olmadığının mahkeme tarafından belirlenmesi gerektiğini kaydetti. Yeşil'in tutuksuz yargılanmasına 14'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde başlandı. İfadesinde düşmanlarının evini bastığını düşündüğünü belirten Hasan Yeşil, "Korkutmak için av tüfeği ile duvara ateş ettim.155'i aradım. Buradaki polis, sakin olmamı, tüfeği yere bırakmamı ve odanın kapısını açmamı söyledi. Söyleneni yaptım. Gelenlerin polis olduğunu öğrenince tüfeği bıraktım. Düşmanım zannettiğim için ateş ettim. Kapı açıldıktan sonra polis 'Arkanı dön' dedi bacağıma ateş etti" dedi.

Yeşil toz kabusu

Yeşil'in evinde, operasyon sırasında 7 küçük poşette, 10-15 gramlık içeriği belli olmayan yeşil toz bulunarak el konulurken, Yeşil hakkında "Kullanmak için uyuşturucu ve uyarıcı madde bulundurmak" suçundan soruşturma açıldı. Yeşil, bu tozun gittiği bir düğünde dağıtılan kına olduğunu savunurken, uyuşturucu tespiti için kan ve idrar tahliline gönderilmeden serbest bırakıldı. Hasan Yeşil, tozların bulunduğu 7 paketin izine bir daha rastlamazken, hakkındaki uyuşturucu soruşturmasından da dava açılmasının ertelenmesi kararı verildi. Kararda, şüphelinin kullanma amaçlı uyuşturucu bulundurduğuna dair dava açılmasını haklı kılacak yeterlilikte delil bulunduğunu belirten savcı, Yeşil hakkında 5 yıl süreyle kamu davası açılmasının ertelendiğini açıkladı. Şüpheli hakkında bir yıl denetimli serbestlik tedbiri uygulanmasına ve tedaviye tabi tutulmasına karar veren savcı, Yeşil'in tedavinin gereklerine uygun davranmamakta ısrar etmesi halinde dava açılacağını bildirdi.Avukatı, yargılanmasını istedi

Yeşil'in avukatı Mehmet Işık, ele geçirilen maddenin uyuşturucu olup olmadığına dair inceleme yapılmadığını ve uyuşturucu olduğuna dair rapor alınmadığını belirterek Sulh Ceza Hakimliği'ne itiraz etti. İtirazı reddedilen Işık, yeniden itiraz ederek hayatı boyunca hiç uyuşturucu kullanmayan müvekkilinin tedaviye gitmeyeceğini, bu nedenle mahkemede yargılanmasını istedi.

Büyükşehir Belediyesi'nde kanalizasyon işçisi olarak çalışırken, bu olaylar üzerine işinden atılan Hasan Yeşil savcılığın hakkında vereceği yeni kararı bekliyor. Esrar kullanmadığı için tedaviye gitmeyi reddettiği için hakkında Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açılması beklenen Hasan Yeşil, "Evde bulunan yeşil madde kınadır. Hayatımda esrar görmedim, rengini bile bilmiyorum. Sigara bile kullanmıyorum. Esrar kullanmadığım halde nasıl gidip tedavi olayım?  6 çocuk sahibiyim, nasıl esrar kullanayım? Ölene kadar kullanmayacağım. Beni tedaviye değil tahlile götürsünler. Bunun ortaya çıkmasını istiyorum" dedi.

Ağır cezada dava açılacak

Hasan Yeşil'in avukatı Mehmet Işık ise evde bulunan maddenin kimyasal analize gönderilmeden müvekkilinin uyuşturucu tedavisine sevk edildiğini belirterek, "Evde yapılan aramada 7 adet, 10-15 gram ağırlığında esrar maddesi olduğu değerlendirilen yeşil renkli toz ele geçirilmiş. Daha sonra müvekkilim uyuşturucu kullanmaktan, tedavi amaçlı denetimli serbestliğe sevk edilmiş. Müvekkilin uyuşturucu kullandığına dair kan ve idrar tahlili olmamasına rağmen bu kararı anlayamıyoruz. Ele geçirilmiş 7 poşetin uyuşturucu olduğuna dair dosyada bir rapor yok. Buna rağmen müvekkilim 2 kez denetimli serbestliğe sevk edildi. Sulh Ceza Hakimliği itirazı reddetti. Savcının , müvekkilin tedaviyi kabul etmemesi nedeniyle Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açılacağını öğrendik. Müvekkilim son KHK ile işinden oldu. Müvekkilimin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak sağlıklı bir soruşturmaya tabi tutulmasını hak ettiğini düşünüyoruz" dedi.


HABER/SEDAT IRMAK


Haber okunma sayısı: 445

Haberin etiketleri:

etiket


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

DİYARBAKIR - HAVA DURUMU

DIYARBAKIR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ