HDP'Lİ IRMAK'IN HAPİS CEZASI KESİNLEŞTİ

hdpli-irmakin-hapis-cezasi-kesinlesti

DİYARBAKIR - Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü terör soruşturması kapsamında tutuklanıp, yargılandığı davada 10 yıl hapis cezasına çarptırılan HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak'a, 'terör örgütü propagandası yapmak' suçundan verilen 2,5 yıllık hapis cezası kesinleşti. Irmak'a 'Silahlı terör örgütü üyeliği' suçundan verilen 7,5 yıl hapis cezasına ilişkin taleplerini değerlendiren İstinaf Mahkemesi, bu suç yönünden yapılan istinaf başvurusunu ise Yargıtay yolu açık olmak üzere reddetti.
28 Şubat 2018 Çarşamba 18:57

Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 4 Kasım 2016 günü tutuklanan HDP Milletvekili Selma Irmak, güvenlik gerekçesiyle Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne nakledilen davada 'silahlı terör örgütü üyesi olmak' ve 'terör örgütü propagandası yapmak' suçlarından 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Kararın ardından Irmak'ın avukatları Reyhan Yalçındağ Baydemir ve Erhan Ürküt, milletvekili olan sanığın eylemlerinin yasama dokunulmazlığı kapsamında kaldığı, sanığın SEGBİS ile savunmasının alınmadığı, son sözünün sorulmaması ile savunma hakkının kısıtlandığı ve avukatlara esas hakkında savunma hazırlamak için süre verilmediği gerekçesiyle karara itiraz etti. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı ise sanığın 'silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek' suçundan cezalandırılması gerekirken 'terör örgütü üyeliği' suçundan cezalandırılmasına karşı, Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi'ne istinaf başvurusu yaptı.

Milletvekilliği düşürülebilir

Dosyayı değerlendiren Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 3'üncü Ceza Dairesi, sanık avukatları ve Cumhuriyet Başsavcılığı'nın istinaf taleplerini esastan reddetti. İstinaf Mahkemesi kararında, Irmak hakkında 'Silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan kurulan mahkumiyet hükmüne ilişkin itirazların, Yargıtay yolu açık olmak üzere reddedildiği belirtildi. Irmak'a 'terör örgütü propagandası yapmak' suçundan verilen 2,5 yıllık mahkumiyet hükmüne ilişkin itirazların ise kesin olmak üzere reddedildiği belirtildi. İstinaf Mahkemesi'nin itirazları esastan reddetmesi üzerine, Irmak'ın 2,5 yıllık hapis cezası kesinleşmiş oldu. Cezanın kesinleşmesine ilişkin tezkerenin TBMM Genel Kurulu'nda okunması halinde Irmak'ın milletvekilliği düşürülebilecek.'Sanığın eylemleri öncesi, PKK yöneticilerinin açıklamaları dikkat çekici'

Selma Irmak'ın 9 Ocak 2015 ve 26 Ocak 2016 tarihleri arasında yaptığı konuşmalar ve katıldığı eylemler öncesinde, PKK'nın üst düzey yöneticilerinin açıklamalarının dikkat çekici olduğu belirtilen kararda, Cemil Bayık, Murat Karayılan ve Duran Kalkan'ın hendek olayları ve öz yönetim açıklamalarına da dikkat çekildi. PKK/KCK örgütünün anayasası niteliğinde olan KCK sözleşmesinde de özyönetime ayrıntılı olarak yer verildiği ifade edilen kararda, "Görüldüğü üzere, öz yönetim açıklamasının demokratik bir talep olarak, örgüt yöneticilerin açıklamaları sonrasına tesadüfen denk geldiğini kabul etmek, sonradan yaşanan olaylar karşısında mümkün görülmemiştir" denildi.

'Açıklamaları siyasi parti faaliyeti olarak değerlendirilemez'

Selma Irmak'ın 27 Aralık 2015 tarihinde öz yönetime ilişkin 14 maddelik bildirgeyi Demokratik Toplum Kongresi eş başkanı sıfatıyla okuduğu belirtilen kararda, PKK/KCK örgütü ile paralel açıklamalarda bulunan sanığın eylemlerinin siyasi parti faaliyeti olarak değerlendirilmesine olanak bulunmadığı vurgulandı. Irmak'ın 2015-2016 yılları arasında yaptığı 7 ayrı konuşmaya dikkat çeken mahkeme, kararında, "Konuşmaların, terör örgütünün cebir, şiddet, tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterir, şiddeti teşvik eder, silahlı direnişe ve isyana davet şeklinde, insanlarda saldırgan duygular oluşturacak biçimde, oluşan tehlike ve şiddeti daha da kışkırtacak nefret söylemi niteliğinde olduğu görülmüştür" denildi.

(AJANSLAR) 


Haber okunma sayısı: 408

Haberin etiketleri:

etiket


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER