DEDEKTİF GİBİ ÇALIŞTI, HIRSIZLARI YAKALATTI

dedektif-gibi-calisti-hirsizlari-yakalatti-

Diyarbakır Merkez Bağlar ilçesinde geçtiğimiz günlerde iş yerine girerek 50 bin lira değerinde telefonları çalan hırsızlar, çaldıkları telefondan selfie çekerek yakayı ele verdi. Teknolojiden yararlanarak, adım adım hırsızları takip eden Abdurrahman Atlı, adeta bir dedektif gibi çalışıp hırsızları yakalattı.
03 Aralık 2017 Pazar 17:34

 Diyarbakır’ın merkez Bağlar ilçesinde geçtiğimiz günlerde bir iş yerine giren 3 hırsız, bir buçuk dakika içerisinde değeri 50 bin lira olan cep telefonlarını çaldı. Hırsızlık olayı, güvenlik kamerasıyla saniye saniye görüntülendi. 

Olayın hemen sonrasında işyeri sahibi Abdurrahman Atlı, teknolojiyi kullanarak hırsızları adım adım takip etti. Çalınan telefonların özelliğini daha önce bilgisayarına yükleyen Atlı, adeta bir dedektif gibi çalıştı. Harita üzerinden hırsızların bulunduğu bölgeyi bile tespit etti. Adım adım yaşanan takibi ve tüm noktaları polise bildirdi. Hatta bir hırsızın cep telefon numarasını bile tespit ederek, polisle paylaştı. Hırsızlar çaldıkları telefonla selfie bile çekti. Atlı, bunu bile tespit ederek fotoğrafları polisle gönderdi. Hırsızların sosyal medya hesaplarına da ulaşan Atlı,  hırsızların kimliklerini polisle paylaşınca polis harekete geçti ve o hırsızlardan birini yakaladı. Kimlikleri belirlenen diğer hırsızları yakalanması içinde polis aramalarını sürdürüyor.Geçmişte de yaşanan bir hırsızlık olayında aynı yöntemle hem telefonlarını buldu hem de hırsızları yakalattı.

Ben mallarımı hırsızların yanına bırakmam !

18 yıldır esnaflık yapan Abdurrahman Atlı, mağazasını yenilerken telefonlarını çalan hırsızlara çaldıklarına pişman etti. Çalınan telefonlarının peşine bırakmayarak hırsızları yakalatan Atlı aynı zamanda emniyete yardımcı hırsızları kısa sürede yakalattı. Atlı gazetemize verdiği röportajda şunları söyledi: “18 yıldır esnafım. Ben şu ana kadar helalimle çalıştım. Eğer dedim ki benim param da 1 lira haram varsa inşallah mallarım ve hırsızlar bulunmaz. Ama yoksa da eğer ben bu mallarımı hırsızların yanına bırakmam dedim. Ben 1 aydır burada tadilata girmiştim. Gece gündüzümü bir ettim emek verdim ve mağazam daha tam bitmeden hırsızlar 1 dakika da benim yıllarımı emeğimi alıp götürdüler. Bende yılmadım, azmettim, ve peşlerine düştüm. Teknoloji gelişmiş ve ben bunda faydalandım. Bu hırsızların illaki bir yerde fire vereceğini düşündüm. Olaydan hemen sonra bilgisayarın başına geçtim. Takip cihazlarını kontrol ettim ve bu cihazlar yavaş sinyal vermeye başladı.Olayın hemen 30 dakikası sonra  Çaldıkları IPHONE X telefonda selfie çektiler, sildiler ama ben o fotoğrafa ulaştım.Çektikleri selfie’de çalınan cihazlarımız da kendileri ile birlikte görünüyor. Çektikten hemen sonra siliyor ama yine benim ıcloud hesabıma düşüyor. Elimize geçen fotoğrafları emniyet ile paylaştık.  Emniyetin işini daha da kolaylaştırmış olduk. Daha sonrasında ise adım takip etmeye devam ettim. Çalınan telefonların konum özelliğinden faydalanarak nerelere gittiklerini adım emniyetle paylaştım. Emniyetin işleri de uzun sürmedi ve Hırsızlardan birini yakaladılar. Diğer ikisi de zaten belli eşkâlleri filan ve en kısa zamanda yakalanacaklardır. İnsanlar ellerindeki teknolojinin farkında olsunlar. Hırsızlığa, gasp’a uğradıkları zaman pes etmesinler mağduriyetlerini gidersinler. Daha öncede ben hırsızlık vakasıyla karşı karşıya kaldım. Beni dolandırdı ve cihazlarımı çalmıştı. Ben aynı yöntem ile yine hırsızları yakaladım.  2 cihazım çalınmıştım 1 hafta sonra hem hırsızları hem de telefonlarımı buldum. Hırsızlar da daha sonra tutuklanmıştı zaten”  diye ifade etti. 

Çalınan telefonunuz nasıl bulunur?Tam şu anda, şu satırları okuyan, içinizden birinin telefonu eminim ya çalınmıştır, ya da kaybolmuştur. Bu durum çok normal. Çalınan telefonunuzu nasıl bulabilirsiniz bir göz atalım.

Önce IMEI numarası

Aslında, telefonunuzu çalan, ya da bulan kişinin niyetine ve hırsızlık becerisine bağlı olarak, telefonunuzu bulabilir, ya da kolaylıkla kullanmasına, satmasına engel olarak hayatını zorlaştırabilirsiniz. Elbette sizin aldığınız her türlü önleme karşı onların da birçok çözümü var ama, bunlardan da söz edip hırsıza yol göstermek istemem…

Önce IMEI numarası

Aslında, telefonunuzu çalan, ya da bulan kişinin niyetine ve hırsızlık becerisine bağlı olarak, telefonunuzu bulabilir, ya da kolaylıkla kullanmasına, satmasına engel olarak hayatını zorlaştırabilirsiniz. Elbette sizin aldığınız her türlü önleme karşı onların da birçok çözümü var . Bilmeniz gereken ilk şey “International Mobile Station Equipment Identity” kısaca şekliyle IMEI numarası. Bu numarayı telefonunuzun Ayarlar > Genel > Hakkında bölümünde bulabilirsiniz. Ya da cep telefonunuzun #06# tuşlarına basabilirsiniz. Ekrana gelen 15 rakamlı numarayı hemen bir kenara not edin çünkü size lazım olacak.

Touch ID ve mutlaka parola

Eğer telefonunuzun Touch ID özelliği varsa, yani parmak izinizi okuyarak kilitlenebiliyorsa hemen Ayarlar > Touch ID ve Parola bölümüne gidin ve dört rakamdan oluşan parolanızı ve parmak izinizi girin. Telefonunuzun parmak izinden sizi tanıması, size vakit kazandıracaktır ama dört rakamı da sakın ola unutmayın ve lütfen doğum tarihiniz yerine başka bir numara seçin. Her ne kadar basit gibi görünse de, bu şifreleme telefonunuzu çalan, ya da bulanın canını sıkacaktır.

Find My iPhone ya da iPhone’umu Bul

Telefonunuzda iOS 7.0 veya üzeri bir işletim sistemi yüklüyse “Find My iPhone” (iPhone’umu Bul) özelliğini mutlaka devreye sokun. Bunun için Ayarlar > iCloud bölümüne gitmeniz yeterli olacaktır. Bu özellikle birlikte otomatik olarak etkinleştirme kilidi devreye girecektir. Siz yalnızca Apple kimliğinizi ve parolanızı sakın ola unutmayın. Diyelim ki, iPhone’unuz kayboldu veya çalındı. Hemen “Find My iPhone” (iPhone’umu Bul) bölümüne giderek, kayıp durumunu devreye sokun. Böylece telefonunuzu kitler ve yolladığınız mesajla size ait olduğunu bildirirsiniz. Kayıp durumunu devreye sokmak için bir Mac veya PC’den icloud.com/find sitesine giriş yapın veya (iPhone’umu Bul) iOS uygulamasını kullanın. Ayrıca dilerseniz, telefonunuzdaki bilgileri uzaktan rahatlıkla silebilir, başkalarının eline geçmesini engelleyebilirsiniz.

BTK’dan 7/24 destek

Çalınmış olduğundan eminseniz, daha önce not etmiş olduğunuz IMEI numarasıyla birlikte Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun 444 9 777 – 0312 232 23 23 numaralı Bilgi ve İhbar Merkezi’ni arayarak 7/24 arayarak, bilgilerinizi verin ve cihazın haberleşme şebekesinden hizmet almasını engelleyin. Bölgenizdeki Cumhuriyet Savcılığı’na başvurarak, telefonunuzun markasını, IMEI no’sunu ne zaman, nerede çaldırdığınızı, kimlik fotokopiniz ve telefonun size ait olduğunu belirtir belgelerle şikayet dilekçesi verin.


HABER/M.ENES ÖZGÜLTEKİN 


Haber okunma sayısı: 317

Haberin etiketleri:

etiket


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

DİYARBAKIR - HAVA DURUMU

DIYARBAKIR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ